МУЗИЧАР ПОЧИНАЛ НА ПАТ КОН ЕВРОВИЗИЈАТА: Ненадејно почина, а еве која е причината за смртта

Иан Бел (60), диџеј од Австралија, ненадејно починал од срцев удар во Париз, каде бил на одмор со семејството, а напорно се подготвувал за Ливерпул каде планирал да ја следи овогодинешната Евровизија.
Бел почнал да се занимава со музика во осумдесеттите и бил многу успешен, а во текот на својата долга кариера соработувал со многу познати музичари.

This image has an empty alt attribute; its file name is ijan-bel-1.jpg


Ги остави сопругата Џордан, ќерката Руби и сестрите Сузан и Џенет, пренесува „Дејли мејл“.
Иан Бел беше дел од оригиналната канадска фолк група „Muddy York“. Бел, меѓу другото, има настапувано на фестивалот за народна музика во Едмонтон и на фолк фестивалот Марипоса. Повеќе од дваесет и пет години придонесувал за развојот и зачувувањето на канадската народна музика. Пеел и стари песни и свои авторски композиции.

Фото: Социјални мрежи


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почнува „Крај Вардарот Џез“

Денеска во едукативниот културен центар „Лабораториум“ се одржа конференција за печат во пресрет на петтото …