Tag Archives: музичар

(ФОТО) Познатиот пејач е по втор пат, за еден месец, позитивен на корона вирус

БРАЈЕН АДАМС беше позитивен на коронавирус по втор пат за еден месец. Пејачот се огласил на Инстаграм и напишал дека се тестирал веднаш по пристигнувањето на аеродромот во Милано. „Еве ме, штотуку пристигнав во Милано и по втор пат за еден месец сум позитивен на Ковид“, напишал тој на социјалните …

Повеќе »

Интервју: Спасен Силјаноски:„Ние немаме национална свест да го почитуваме своето, а тоа е докажано во многу области, не само во музиката…“

Миленик на публиката, оригинален, искрен, перфекционист, со кариера, но и семеен човек што му дава друга димензија на човекот Спасен Силјановски кој се обидовме да го „отвориме“, да го претставиме малку повеќе како човек, музичар и пејач, со сите негови позитивини и негативни животни искуства, но и радости, изненадувања… Колку …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју YOVA: „Ако некој има страст кон музиката, го советувам да се фрли во музичките води, без разлика дали ќе стане sвезда или не – непроценливо е да се занимавате со нешто што го сакате!“

Колку често ни се случува да не знаеме што имаме ДОМА? Колку често се восхитуваме на некои непознати „ликови“ а не знаеме дека тука, дома, имаме бисери по кои копнеат и во странство…. Еден од тие БИСЕРИ, богатства е YOVA, млада уметничка – бидејќи за музиката која ја изведува може …

Повеќе »

(ВИДЕО) Име кое треба да го запамтите – Иван Димишков (Димиш): Мултиталент кој прави сериозно добра музика!

Додека на малите екрани се вртат некои странски „фолкери“ кои нон стоп се расправаат за да имаат гледаност, квалитетни македонски музичари трпеливо творат и ги чекаат своите 5. минути. И, поради тоа е добро што постои фестивалот „Андерфест“ каде сите овие млади таленти можат да се покажат и докажат. Едно …

Повеќе »

Познатиот музичар Брајан Траверс починал после долга борба со рак на мозокот

Саксофонистот и текстописец Брајан Траверс починал на 62 -годишна возраст по тешка битка со рак на мозокот. Тој беше еден од основачите на британскиот реге бенд UB40 од Бирмингем. Веста беше објавена на официјалниот профил на групата на Твитер. Музичарот починал на 22. август во неговата куќа во Мозли. Брајан …

Повеќе »

(ВИДЕО) Изгорело „Бугати“ од 3. милиони долари на познат музичар – Погледнете што останало!

ШТЕТАТА е голема, а поправката ќе биде голема и пеколно скапа. Снимките од црвениот Бугати настрадан во пожар, за кој се верува дека е во сопственост на познат музичар од Доминиканска Република, Емануел Ерера Батиста, познат под уметничкото име ЕЛ Алфа Ел Хефе, се шират на социјалните мрежи. Црвено-црниот „Бугати …

Повеќе »

(ФОТО) 32. годишен пејач за борбата со туморот:„Хемотерапиите ме соборија, лежам во кревет!“

Британскиот музичар, Том Паркер, кој се бори со тумор на мозокот, се огласи на Инстаграм и ја коментираше најновата хемотерапија. Тој се пожалил на немање апетит. „Премногу е тешко да се стави нешто во себе во моментов. Хемотерапијата апсолутно ве соборува. Дали има подобри начини за лекување на тумори?”, напиша. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Отворено со Роберт Билбилов: „Кога во своето дете ќе си ги видиш сопствените мани, тоа истовремено и’ те нервира и те засмева!“

Роберт Билбилов 20 години е на музичката сцена и како композитор и како пејач. Не мислел да пее, ама „Тајните ангели” која некогаш беше хит, наместо да ја даде на пејачот за кого ја напишал, ја задржал за себе. Раде Врчаковски-Врчак, го наговорил за оваа работа и така од композитор, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОЛКУ УБАВ МАЖ! Претставникот на Естонија најдобар „фраер“ на Евровизија! Уку ги освоил жените!

ПРЕТСТАВНИКОТ на Естонија на овогодинешната „Евровизија“, Уку Сувисте (38) настапи синоќа, во второто полуфинале на натпреварот, втор по ред, а социјалните мрежи беа преплавени со коментари за неговиот ефективен настап, но и за неговата убавина. „Ова беше магично“, „Колку убав човек“, „Тој е најубавиот учесник на Евровизија досега“, се едни …

Повеќе »