Монодрамата „Крик“ во КСП Центар -Јадро

Во четврток, 23 ноември 2023 година, во КСП Центар -Јадро, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете монодрамата „Крик“.

За последните 30 дена на ,,Гугл” имало 1 958 795 преберувања за: ,, Како да силувам без никој да дознае?”


Потиснати од општеството и навикнати сѐ да прикриваме-приказните завршуваат со несреќен крај и стануваме дел од насилно општество. Монодрамата ,,Крик” е претстава за сите недоискажани вистини, за недорасчистените случаи и за недовербата на релација систем-жртва, жртва-систем, за оние кои врескаат во себе, за гласот и ставот на сите засегнати страни. Ова е игра, претстава, за еден процес. Внатрешен. За милион процеси. За една траума. Милион трауми. За сето она за кое нашето општество никогаш нема да проговори ниту збор. Или можеби ќе проговори, но кога? Ова е претстава за состојби со кои секоја втора личност се бори. Таа личност може да биде секој од нас. Ова е претстава за сексуално вознемирување и насилство.

„Крик“ е авторски проект, работен според архивски материјали, вистинити приказни и текстови. Претстава која беше селектирана на Фестивалот за монодрама во Битола, Фестивалот за монодрама во Сараево и Нови Сад.


,,Крик” се создаде како дипломска претстава (2021год.) на Енџи Николоска на Факултетот за Драмски Уметности – Скопје.

Авторка, актерка: Енџи Николоска
Продукција: Авангарт


Билети: https://www.kupikartizase.com/Events/krik_2023

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грешки што треба да ги избегнувате на првиот состанок: Психолозите велат дека има 4 работи на кои секој треба да обрне внимание

Не е секогаш лесно да излезете од вашата комфорна зона и всушност да запознаете некого …