Kонцерт на Никола Бочваров квартет во Котур

На 11 декември 2023 година во 21:00 часот во кафе и филм Котур, ќе се одржи концертот на Никола Бочваров квартет.

Никола Бочваров е роден во Скопе , 25 . 12 1976 год.
Дипломиран контра – басист при Факултетот за Музичка Уметност во Скопје, оддел за популарни жанрови, додека џез едукација има стекнато на “Franz Schubert Konservatorium” во Виена. Големото искуство и обемната работа во изминатите дваесетина години го направија еден од најбарани и најмаркантни басисти кај нас. Покрај изведувачките способности во многу инструментални состави (Groovy Loons , OffGround Ansamble, Bramha Trio ,Иван Иванов квартет, Дамир Имери квартет, Симон Киселички трио и др. ) , како и вокално – инструментални поп /рок состави (Калиопи, Тамара Тодевска, Владо Ланевски, Каролина Гочева, Мизар …), Никола го препознаваме како композитор и / или бенд – лидер (Атом, Калап, Антиарт, Musaiq,, Bllabllablla , Bramha Amity).


Останатите членови во квартетот се:

Стефан Алексовски – клавијатура / пијано
Стефан е повеќепати наградуван пијанист , дипломиран при Факултетот за Музичка Уметност во Скопе. Иако млад, веке со големо искуство позади себе како постојан член на повеке состави од различни жанрови ( Суперхикс, Дина Jaшари, Калата, Musaiq и др.)


Иван Петровски – гитара
Иван Петровски е еден од најмаркантните гитаристи од новиот бран во Скопје. Дипломиран на Факултетот за Музичка уметност во Скопје, отсек аранжирање . Докажан бенд – лидер (D.S.H. ) и постојан член на повеке состави ( Musaiq, OffGround Ansamble , 3jecm , Лилит и др.).Добитник на најпрестижната награда “Златен Орикс ” од Скопје џез фестивал, за најдобар џез гитарист за 2020 година.

Александар Ванчовски – тапани / перкусии
Александар е дипломиран перкусионист при Факултетот за Музичка Уметност – Штип, отсек џез . Еден од најпроминентните музичари во Македонија. Александар беше избран за најдобар млад музичар при фестивалот Џез Фактори – Битола за 2020год.


Троцата се членови на квартетот на Никола Бочваров од 2022 год, од неговото основање.

Билетите се по цена од 200 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …