(ФОТО) „ГРАНИЦА НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗАМ“ – Џуди Денч ја критикувала серијата „The Crown“ поради тврдењето дека Чарлс се обидел да ја собори кралицата

Џуди Денч се приклучи на растечкиот хор од гласови кои ја критикуваат новата сезона на „The Crown“ на Нетфликс, при што двократната оскаровка ги обвини продуцентите на драмата за кралското семејство дека ја бришат „линијата меѓу историската точност и грубиот сензационализам“.
Во писмото до лондонскиот Тајмс, Денч првично ја пофалила серијата, но била загрижена дека бидејќи серијата брзо стигнала до сегашноста, во опасност да ги убеди гледачите, особено меѓународните гледачи, дека драматизацијата е „целосно вистинита“ верзија на историјата.
Конкретно, Денч ги оспорила тврдењата дека петтата сезона ќе имплицира дека принцот Чарлс планирал да ја симне од тронот неговата мајка, покојната кралица Елизабета Втора, за време на темните денови на раните 90-ти. Актерката ја опишала промоцијата на оваа верзија на настани како „сурово неправедна кон поединците и штетна за институцијата што ја претставуваат“.

Во писмото, Денч сакала да нагласи дека „верува во уметничката слобода“, но смета дека јавните објави на Нетфликс дека серијата е „фикционализирана драма“ не одат доволно далеку и дека треба да дадат поексплицитно одрекување „на почеток на секоја епизода“.
Писмото завршува со тоа што Денч го моли Нетфликс да ги земе предвид чувствата на кралското семејство и Обединетото Кралство, кои сè уште тагуваат по смртта на кралицата, која почина на 8. септември на 96-годишна возраст. Денч пишува дека преиспитувањето на одрекувањето на одговорноста би било почит кон кралицата која толку совесно му служела на својот народ 70. години и да ја зачува својата репутација во очите на британските претплатници.
Денч, која покојната кралица ја прогласи за Дама во 1988 година и ги играше кралицата Елизабета Прва и кралицата Викторија на екранот, им се придружува на другите истакнати личности во Британија кои ја критикуваа содржината на петтата сезона на „The Crown“.
Поранешниот британски премиер Џон Мејџор, кој во серијата го игра Џони Ли Милер, исто така го критикувал шоуто за „штетната и злонамерна лага“ дека Чарлс го повикал да ја соборат кралицата, како што се подразбира во шоуто.


Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …