(ФОТО) Брус Вилис наполни 68 години: Големиот ден го дочека во сериозна здравствена состојба

На славниот актер Брус Вилис му било дијагностицирано пореметување на меморијата, афазија, поради што се пензионирал и потполно се повлекол, а според зборовите на неговите пријатели, тој целосно го продал својот имот.


Роден е во 1955 година во германскиот град Идар-Оберштајн. Неговиот татко Дејвид бил испратен во база во Германија каде ја запознал учителката Марлен со која се оженил. Парот останал со малиот Брус во Германија до неговата двегодишна возраст, кога Дејвид решил да ја напушти војската и да се врати во Америка. Тие се населиле во градот Карнис Поинт, Њу Џерси, каде што биле скромно семејство од работничка класа. Брус наскоро имал двајца браќа и сестра – Дејвид, Роберт и Флоренс, но бракот на нивните родители не траел. Тие се развеле во 1971 година, кога Брус бил тинејџер.

View this post on Instagram

A post shared by Bruce Willis Double (@dobledebruce)


Преку спој на среќа, талент и упорност, тој успеа да најде излез од до некаде сиромашен живот и да се трансформира од непознат актер во главен лик на екранот.


Во својата богата актерска кариера има глумено во филмови како ‘The First Deadly Sin’, ‘Prince of the City’, ‘Blind Date’, ‘Die Hard’, ‘The Bonfire of the Vanities’, ‘The Last Boy Scout’, ‘Pulp Fiction’, ‘Mercury Rising’, ‘The Sixth Sense’, ‘The Kid’, ‘Hart’s War’, ‘The Crocodile Hunter: Collision Course’, ‘Sin City’, ‘Perfect Stranger’, ‘The Expendables’, ‘Red’, ‘Looper’, ‘Fire with Fire’, ‘The Prince’, ‘Vice’, ‘Acts of Violence’, ‘Death Wish’, ‘Fortress: Sniper’s Eye’, и бројни други.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„LIVELYYY” – Дигиталната изложба по повод 50-годишнината од постоењето на Францускиот институт во Скопје

Денес во Ист Гејт Мол, со почеток во 12:00 часот, а по повод 50-годишнината од …