Tag Archives: деменција

Три дневни практики се јапонската тајна за долг и среќен живот

АКО ве интересира долговечноста, сигурно сте слушнале за сините зони, делови од светот со најголема концентрација на стогодишници. Меѓу сините зони е и Окинава во Јапонија, место каде жените живеат подолго од жените од сите други области на светот. „Окинава има помалку рак, срцеви заболувања и деменција“, тврди истражувачот за …

Повеќе »

Сопругата на Вилис е свесна за тежината на ситуацијата: „Во светот на деменцијата, вашите опции се ограничени…“

Ема Хеминг Вилис продолжува да учи за проблемот со деменцијата откако минатата година оваа болест му беше дијагностицирана на нејзиниот сопруг, познатиот актер Брус Вилис. Ема е свесна за тежината на ситуацијата и фактот дека Брус никогаш повеќе нема да биде неговото старо јас. Но, во претходниот период таа беше …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брус Вилис снимен како го прославува својот роденден. Луѓето биле загрижени за два детали…

Поранешната сопруга на Брус Вилис, актерката Деми Мур, во понеделникот на Твитер објави видео од прославата на роденденот на Брус, но тоа загрижило некои од обожавателите на актерот. Имено, фановите на видеото забележале дека Брус делува некако нестабилно на нозете, односно благо се сопнува и дека се гледаат трагите од …

Повеќе »

(ФОТО) Брус Вилис наполни 68 години: Големиот ден го дочека во сериозна здравствена состојба

На славниот актер Брус Вилис му било дијагностицирано пореметување на меморијата, афазија, поради што се пензионирал и потполно се повлекол, а според зборовите на неговите пријатели, тој целосно го продал својот имот. View this post on Instagram A post shared by Bruce Willis (@brucewillisbw) Роден е во 1955 година во …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ОГЛАСИ СЕМЕЈСТВОТО НА БРУС ВИЛИС: „Иако веста е болна, олеснување е конечно да се има јасна дијагноза“

Минатата година семејството на Брус Вилис за прв пат и даде на јавноста увид во неговата состојба, а сега ја објавија точната дијагноза Легендарниот холивудски актер Брус Вилис последните години се бори со здравствени проблеми. Целото негово семејство, вклучувајќи ја и сопругата Ема, ќерките Румер, Скаут, Талула, Евелин и Мејбел, …

Повеќе »

Починала актерката Сали Келерман

Починала актерката Сали Келерман, јавува Си-Ен-Ен. Имала 84. години. Нејзиниот син Џек Крејн потврдил дека таа починала во дом за стари лица откако се борела со деменција. Сали беше најпозната по улогата на Маргарет во „Жешки усни“ во филмот M * A * S * H ​​на Роберт Алтман за …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕТО ДОКАЖАЛО – ЛУЃЕТО СО ОВАА КРВНА ГРУПА ЖИВЕАТ НАЈДОЛГО И СЕ НАЈОТПОРНИ НА ТЕШКИ БОЛЕСТИ: Тврдат научниците!

Дали припаѓате на оваа група? Истражувањата покажаа дека не е важно која крвна група сме, кога станува збор за отпорноста на организмот на болести. Ако имате нулта крвна група, вие сте еден од најиздржливите луѓе. Луѓето со оваа крвна група имаат најмалку шанси да страдаат од кардиоваскуларни болести, како што …

Повеќе »

Џек Николсон повеќе не ја напуштал куќата: „Тажно е да се види како таков глумец заминува на тој начин“

Холивудскиот актер Џек Николсон не е виден во јавноста повеќе од една година, а неговите блиски пријатели стравуваат дека актерската легенда страда од деменција. 84-годишниот троен оскаровец ги поминува своите „тажни, последни денови“ во вила во Беверли Хилс, велат неговите пријатели. „Џек и јас сме пријатели со години и тој …

Повеќе »

(ФОТО) ВО БРАК СЕ 60.ГОДИНИ – 12. МЕСЕЦИ БИЛЕ РАЗДВОЕНИ ПОРАДИ КОРОНА, СЕГА ПОВТОРНО СЕ СРЕТНАЛЕ: Ова се вика љубов за цел живот, нивната средба многумина расплакала!

Стенли и Мавис Харбор од Болтон не се виделе од февруари минатата година, откако Мавис последен пат го посетила својот сопруг во пресрет на прогласувањето на пандемијата на вирусот корона. Сега се повторно заедно. Минатиот февруари, 83-годишниот Стенли не ни помислувал дела цела година нема да ја гвиди својата сопруга. …

Повеќе »