Tag Archives: деменција

Ново истражување за тоа како кучето влијае на луѓето: Го активира овој дел од мозокот

Едно ново истражување спроведено во Швајцарија потврдува дека кучињата имаат добар ефект врз нашиот мозок Истражувачите ангажирале 19 здрави возрасни лица за да ја измерат нивната мозочна активност за време на неколку сесии, во присуство и отсуство на кучиња. Резултатите може да ја подобрат ефикасноста на терапии со помош на …

Повеќе »

Веќе не е важно дали правите 10.000 чекори дневно. Една работа е покорисна за здравјето

БРЗИНАТА на одење е исто толку важна како и бројот на чекори што ги правите во еден ден. Одење 10.000 чекори дневно долго време е поврзувано со намален ризик од деменција, срцеви заболувања, рак и смрт, но експертите сега открија дека побрзото темпо има уште поголеми придобивки. „Пораката што можеме …

Повеќе »

Неколку чашки алкохол на ден може да го намалат ризикот од оваа страшна болест

Две чаши алкохолни пијалоци дневно помагаат да се намали ризикот од деменција за повеќе од една третина, открива едно истражување. Откако ги анализирале навиките за пиење на речиси 25.000 луѓе постари од 60. години, експертите откриле дека луѓето кои не пијат се изложени на најголем ризик да развијат болест на …

Повеќе »

Четири витамини ја спречуваат деменцијата: Не треба да пиете апчиња, потребна ви е само храна

Урамнотежената исхрана, комбинацијата на витамини, минерали и здрави масти му помагаат на телото подобро да ги апсорбира хранливите материи кои му се потребни на мозокот.Кога станува збор за одржување на вашиот мозок здрав, вашата исхрана игра важна улога. Урамнотежената исхрана богата со витамини и минерали е неопходна за вашиот мозок …

Повеќе »

Еве кои се симптомите на најчестите форми на деменција

ИМА дури 200 различни форми на деменција, а четири се најчести кај пациентите. Деменцијата е термин кој вклучува различни болести кои се резултат на оштетување на мозокот, а многу од нив имаат слични симптоми. Губењето на меморијата е класичен симптом на деменција, а тешкотии со концентрирање, збунетост во секојдневните задачи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Протекоа податоци – Путин тешко болен?

Поранешен британски шпион кој пишувал за аферите на Доналд Трамп со Русија изјавил дека од сигурни извори дознал дека Владимир Путин е тешко болен. Кристофер Стил, кој со години го водел одделот на британската тајна разузнавачка служба, т.н МИ6, кој со години бил одговорен за Русија и британски шпион во …

Повеќе »

Шест знаци на деменција – навреме препознајте ги првите симптоми

Деменцијата е невролошко нарушување поради кое има повеќе смртни случаи отколку од рак на простата и рак на дојка заедно. Најчеста причина за деменција е Алцхајмерова болест. „Човечките и финансиските загуби поради Алцхајмеровата болест се поразителни“, вели д-р Ендрју Е. Бедсон. Според експертите, постојат непогрешливи знаци на деменција. Пад на …

Повеќе »

Ниското ниво на еден витамин е поврзан со деменција, тврдат истражувањата

Одамна е познато дека трудниците треба да земаат фолна киселина за да ги заштитат своите деца од вродени дефекти. Според новите наоди, се чини дека овој витамин помага да се намали ризикот од деменција, а ниските нивоа се исто така поврзани со прераната смрт. Ново истражување од САД и Израел …

Повеќе »

Починала актерката Сали Келерман

Починала актерката Сали Келерман, јавува Си-Ен-Ен. Имала 84. години. Нејзиниот син Џек Крејн потврдил дека таа починала во дом за стари лица откако се борела со деменција. Сали беше најпозната по улогата на Маргарет во „Жешки усни“ во филмот M * A * S * H ​​на Роберт Алтман за …

Повеќе »