Avtor Ekran

Општина Центар додели парична помош од 400.000 денари за настраданите од земјотресот во Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар вчера ја одржа 59-тата седница. На седницата како прва точка на дневниот ред за работа беше доделувањето на парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Република Хрватска. На предлог на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, на вчерашната седница едногласно …

Повеќе »

Короната по трет пат го одложи филмот за Џејмс Бонд

Ново продолжение на филмот за британскиот агент Џејмс Бонд е одложено по трет пат поради пандемијата на коронавирусот. Филмот наречен „Нема време за умирање“ претходно беше одложуван двапати, а сега новиот датум е закажан за 8. октомври. Да потсетиме, филмот првично требаше да има премиера во април 2020. година. Тој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак од тераса, во радио емисија, открил анегдота од пред 14. години

Новак Ѓоковиќ е принуден да поминува 19. часа на ден во хотелско сместување, а новинарите од Аделаида нашле начин да го интервјуираат. За едно радио, Новак зборувал за неговите впечатоци од Аделаида, а имало и сеќавања на некои тинејџерски денови, кога тој имал 18-19 години. „Одлично е да се биде …

Повеќе »

Избрани групите за АТП Купот: За Новак и Рафа сериозни предизвици

Се одржа ждрепката за АТП-купот, што ќе се игра од 1. до 5. февруари во Мелбурн. Србија освои место во групата А, со Германија и Канада, во Б се Шпанија, Грција и Австралија, во Ц се Австрија, Италија и Франција,а од групата Д, Русија, Аргентина и Јапонија ќе се борат …

Повеќе »

(ФОТО) Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин на светот. Вака изгледа денес

Една година откако оградата и понатаму продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан, потсетувајќи дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување низ планетата тргна од тој град и го смени светот каков што го знаевме дотогаш. Сепак, „новото нормално“ денес владее во тој град во централна …

Повеќе »

Се воведуваат темно црвени зони на епидемиолошката карта на ЕУ: Тие се најлоши, еве што значат!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат а по пристигнувањето на дестинацијата и да останат во карантин. „Темно црвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата …

Повеќе »

(ФОТО) 23. дена лежел во болница, не дошол никој од семејството но секој ден му доаѓал на посета еден гулаб. Кога ќе ја дознаете вистината…

Медицинската сестра која ја направила оваа фотографија напишала: „Поминаа 23 дена откако овој пациент пристигна во болницата и за овие 23. дена никој од неговото семејство не дојде да праша за неговото здравје. Но, гулабот доаѓа на секои 2. дена и седи на неговиот кревет. Гулабот останува некое време, а …

Повеќе »

Починала актерката Мира Фурлан

Починала на 65-годишна возраст. Таа, наводно, починала во средата, 20. јануари. Веста за нејзината смрт е објавена и на нејзиниот профил на Твитер. pic.twitter.com/uVlatjUocZ — Mira Furlan (@FurlanMira) January 22, 2021 Мира Фурлан е родена во Загреб во 1955 година, а живее во Америка од 1991. година. Својата кариера ја …

Повеќе »

Дневен хороскоп за петок, 22.01.2021: Овенот успешен во љубовниот дијалог, Лавот пред нов емотивен подем, Стрелецот мора да внимава на движењето на партнерот…

Овен Љубов: Вашата гордост излегува на површина и тоа е позитивен знак во љубовниот дијалог. Вие знаете како да ги наметнете своите желби. Работа: Не дозволувајте никој да се сомнева во вашето знаење или професионални способности. Важно е да го следите тековниот протокол. Здравје: Обрнете внимание на поздрава исхрана. Бик …

Повеќе »