Avtor Ekran

(ВИДЕО) Најмилата глумица наполнила 99. години: Ова е нејзиниот ЧУДЕН рецепт за долг живот

Познатата Бети Вајт успеа да влезе во Гинисовата книга на рекорди како актерка со најдолга кариера. Бети често ја прашуваат која е тајната на долговечноста, а таа има необичен рецепт за долговечност. Легендарната актерка се смета себеси за најсреќната жена на светот, а денес наполни 99. години. Бети претходно изјави …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Гробовите на овие девојки и денес СВЕТАТ ноќе, а нивната приказна ЈА ЛЕДИ КРВТА во вените!

Минатата година беше снимен филмот „Радиумски девојки“, а нивната судбина е потресна. Откривањето на радијацијата беше историски момент. Пјер и Мари Кири беа наградени со Нобелова награда, а ренгенските зраци спасија животи на многумина. Сепак, многумина на оваа иновација во време на кралицата Викторија се обиделе да заработат пари. Имало …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕКРАСЕН ПОТЕГ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ: На тригодишно момче му приредиле незаборавно роденденско изненадување!

Едно момче обожава да ги гледа пожарникарите од неговиот прозорец… Тригодишно момче по име Оливер живее веднаш до пожарникарската служба во Јужен Јоркшир, а според неговата мајка, тој од прозорецот на неговата спална соба секој ден обожава да ги гледа пожарникарите како вежбаат. Кога дознале дека тој ќе го прослави …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сулјо Машала запливал во ледената Дрина: На социјалните мрежи многу коментари но ова не му е единствен подвиг!

Сулјо Машала од Горажде вчера пливал во ледената Дрина, а видеото го објавил на својот Фејсбук профил, што предизвикало многу реакции и коментари, но и смешни пораки. Машала на нула степени останал во Дрина подолго отколку што некои можат тоа да го направат во текот на летото, а на сето …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСКИ ТЕНКИСТИ ГО ОСТВАРИЛЕ СОНОТ НА МОМЧЕТО МАКСИМ: Се обидел и како возач на тенк!

Тенкистите на воениот корпус на Балтичката флота му ја исполниле новогодишната желба на момчето Максим од Калининград, сираче од центарот за помагање на деца оставени без родителска грижа „Надежда“, изјавил претставникот на Балтичката флота, капетан од прв ранг, Роман Мартов. Тој објаснил дека 12-годишното момче „сакало да знае што е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕЛБАТА ГО ПОБЕДУВА И НЕВОЗМОЖНОТО: Во инвалидска количка, покрај солитер, се искачил на 250. метри!

Пејачот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој во инвалидска количка се искачил на висина од 250. метри, на еден солитер. Лаи (37), кој бил парализиран од половината надолу во сообраќајна несреќа пред 10. години, не можел да стигне до самиот врв на 300. метри од високата кула …

Повеќе »

Дневен хороскоп за понеделник, 18.01.2021: Близнаците ги очекува среќа, Лавот ќе ужива во средбата со саканата личност, Стрелецот мора да игнорира нечија провокација…

Овен Љубов: Понекогаш поставувате строги услови или погрешни прашања. Партнерот не сака да ве повреди, тој само бара добар начин да се заштити. Работа: Планот што упорно се обидувате да го реализирате во кругот на соработници не е најдобро решение за заеднички интереси. Здравје: Важно е да се акумулира позитивна …

Повеќе »

Денес е Водокрст: Строг пост на вода без лоши мисли

Денот Водокрст, пред Богојавление (Водици) има важно место во животот на нашиот народ. Овој ден меѓу народот е познат како Водокрштение или Водопост. Водокрштение се вика поради тоа што на тој ден се крштева (се осветува) водата, а Водопост веројатно се добило од Водици и постење, бидејќи Водопост е посен …

Повеќе »

„Сончева диета“ го намалува риикот од канцер

„Сончевата диета“ се заснова на истражување кое покажало дека губењето вишок килограми го намалува ризикот од рак. Вишокот на маснотии во телото, особено околу стомакот, е директно поврзан со 13 различни видови на рак, вклучувајќи рак на дојка во менопауза и рак на дебело црево. Масните клетки, меѓу другото, произведуваат …

Повеќе »