Avtor Ekran

(ФОТО) ПОСЛЕДИЦИ НА ВОЕН ОТРОВ: Познат пејач објавил фотографија од болница, има порака за сите 

Пејачот Дадо Глишиќ веќе подолго време се бори против вирусот корона, а во неколку наврати јавно зборувал за својата борба, особено преку социјалните мрежи, и ги советувал луѓето да бидат внимателни. Иако тој повеќе не е заразен, како што рекол самиот Глишиќ, тој сè уште ги чувствува последиците. Тој на …

Повеќе »

ЌЕ ИЗИГРУВААТ ГОСПОД – Одлука која ја поделила и шокирала јавноста: Италијанските лекари ќе можат да бираат кому да му пружаат помош!

Италијанското Министерство за здравство било критикувано откако нацрт-новиот план за пандемија во земјата открил дека на медицинските лица ќе им биде дозволено да изберат кои пациенти ќе добиваат нега која ќе им го спаси животот. Ова е првпат Италија да го ажурира својот план за пандемии од 2006. година. Отсуството …

Повеќе »

КОВИД НА КОЖА УШТЕ ОД НОЕМВРИ 2019! Шокантно откритие на лекарите во Италија – еве кој прв заболел од корона пред повеќе од една година!

25-годишна девојка од Милано се разболела од кожна болест (дерматоза) во ноември 2019 година, а по пет месеци се излечила. Сега, експертите, преиспитувајќи го примерокот од нејзината кожа, направиле биопсија и дошле до изненадувачко откритие. Во примероците е откриено присуство на вирусот САРС-КОВ-2, односно корона! Група патолози координирана од д-р …

Повеќе »

НИТУ МАЛКУ ОПТИМИСТИЧЕН СТАВ НА СЗО: Стручњаците изнеле кога ќе биде постигнат глобален колективен имунитет

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека масовната вакцинација против новиот вирус на корона нема да доведе до колективен имунитет во светот оваа година. Водечкиот научник на СЗО, Сумја Сваминанатан, за новинарите изјавил дека е потребно време да се произведат и дистрибуираат доволно дози на вакцината за конечно да се запре …

Повеќе »

Дневен хороскоп за среда, 13.01.2021: Бикот има одлична деловна можност, но го чека и пријатно изнедадување, Стрелецот мора да одбегнува казна или ривалство, Ракот може да ги исполни емотивните желби…

Овен Љубов: Емоционалниот притисок или дополнителните барања од вашиот партнер поттикнуваат голема непријатност. Работа: Ако се грижите за остварување на своите намери, треба да се прилагодите на утврдените деловни стандарди. Здравје: Ќе ви годат неколку часови здрав сон, обрнете внимание на вашите соништа. Бик Љубов: На состанокот со саканото лице …

Повеќе »

Денеска се слави Преподобна Меланија Римјанка: Заштитничка на сите кои животот ги става пред тешки одлуки и искушенија

Денеска е Преподобна Меланија Римјанка Родена е во Рим од благочестиви и многу имотни родители. Родителите ја присилија да стапи во брак со некој угледен млад човек по име Апинијан. Кога го роди второто дете, таа се разболе и му рече на мажот ѝ дека ќе може да оздрави само …

Повеќе »

Македонија на СП во ракомет во Египет: Кој ќе ги брани црвено-жолтите бои и кога ќе играат нашите ракометари?

Короната сакаше Македонија да учествува на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет… Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет. Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен мелем од само 3. состојки: Длабински ја хидрира кожата и може да спречи настанување на стрии!

Користете го овој мелем превентивно за да спречите настанок на стрии Стриите се оштетување на сврзното ткиво што се јавува поради брзото истегнување на кожата, а може да се дефинираат и како лузни. Стриите најчесто се појавуваат на местата на телото кои се најмногу изложени на истегнување, како што се …

Повеќе »

Намирници со чија помош побрзо ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да бараат решение во конзумирање на одредени намирници. Меѓу намирниците што помагаат во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна. Ореви и семки се добра комбинација и се …

Повеќе »