Avtor Ekran

Денес е спомен на Светиот маченик Полиевкт: Господ Христос му се јавил во светлина, ја симнал од него старата облека и го облекол во нова, пресјајна

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9. јануари. Денеска е Св маченик Полиевкт. Свети Полиевкт се прослави за време на гонењето на римскиот император Валеријан (253 – 260). Градот Мелитина Ерменска е многу натопен со христијанска крв, како и целата земја Ерменска. Но првата крв за Христа во …

Повеќе »

10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

КОМБИНАЦИЈАТА на губење работа и поскапување на одредени намирници натера многу луѓе да размислат што да стават на маса. Иако може да биде предизвик да се комбинираат ограничен буџет и здрава исхрана, важно е да се фокусирате на одржување на балансирана исхрана богата со хранливи состојки, вели Витни Инглиш, диететичарка …

Повеќе »

Не напушти уште една легенда: Почина Бранка Станковска

Легендарната радио и тв спикерка и водителка, Бранка Станковска, која имаше 90 години, почина денеска во Скопје. Станковска целиот работен век од 39 години го помина во Македонската радиотелевизија. Нејзината најава на првиот телевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 е почеток на програмата на ТВ Скопје, емитувана …

Повеќе »

Сакате да доживеете сто години? Проучете ги советите на најстарите луѓе на светот!

Службените студии тврдат дека за долг живот е потребно да се одржат пријателства, да се одржи позитивен став, да не се биде премногу под стрес и да се има чудесни гени. Mental Floss издвоил неколку совети од најстарите луѓе во светот за кои веруваат дека им помогнале да ја доживеат …

Повеќе »

Трет случај во светот, прв во Германија: Умрел после второто заразување со корона

Во Германија е забележан првиот смртен случај по втората инфекција со коронавирус, што е прв случај од ваков вид во таа земја, а трет во светот. Починатиот по прв пат се заразил со корона во април минатата година, а по втор пат во декември. Не ја преживеал втората инфекција Починатиот …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВ ПРИЗОР – Мајката природа прави чуда: Ова уметничко дело е создадено од самата природа

Оваа прекрасна сцена што ја гледате на насловната слика не е дело на уметник, туку е сосема природен, иако необичен, феномен. За можноста да уживаме во нејзината убавина, можеме да му се заблагодариме на фотографот Дери Марони, кој беше на вистинското место во вистинско време. Овој природен феномен првпат го …

Повеќе »

(ФОТО) Роби Вилијамс позитивен на Ковид: Не се чувствува добро!

Британскиот музичар е заразен со коронавирус и моментално е во изолација на Карибите со неговата сопруга Ајда Филд и нивните четири деца. Според близок извор, тој се чувствувал лошо… Кон крајот на декември, поточно на 28. декември, семејството пристигнало во Св. Бартс на новогодишната ноќ, но музичарот се чувствувал лошо …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕКРАСНА ПРИКАЗНА КОЈА ЈА ВРАЌА ВЕРАТА ВО ЉУБОВТА: Биле заедно како средношколци, животот ги разделил а после 70. години повторно се нашле!

Приказната започнува крајно едноставно – двајца канадски тинејџери се запознале и се заљубиле. Љубовта траела две години, имале подеми и падови, како и во сите „млади“ врски. Кога љубовта престанала, секој тргнал по својот пат. Фред имал 18, а Флоренс 15. Тој дури се преселил и во друг град. На …

Повеќе »

Починала глумицата Натали Делон, бившата сопруга на Ален Делон

Француската актерка Натали Делон, која некогаш важеше за една од најубавите жени во светот, почина по тешката битка со ракот. „Мајка ми почина утрово во 11. часот во Париз, опкружена со семејство и пријатели“, изјавил нејзиниот син Ентони Делон. Како што рекол, Натали Делон починала од рак на 80-годишна возраст. …

Повеќе »