Avtor Ekran

(ФОТО) На Лотарија освоил скапоцен автомобил но не може да дојде до него

ПОБЕДНИКОТ на главната награда на Лотарија не е задоволен. Уште во декември, Денис Калер ја освоил главната награда на националната лотарија на државата Џорџија. Првата награда била 250.000 американски долари и новата C8 Corvette Stingray, многу баран суперспортски автомобил на американскиот пазар. Сепак, организаторот на лотаријата не резервирал автомобил, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Швајцарец на„патеката на смртта“ во Кицбил доживеал страотен пад при брзина од 146,7 км/час

Швајцарецот Урс Криенбул доживеа ужасна несреќа на денешното спуст возење по „патеката на смртта“ во Кицбил. Криенбул немаше премногу проблеми до самиот крај на трката на легендарниот Штајф и падна на влезот во целта. Со брзина од 146,7 километри на час, се чини дека Швајцарецот погрешно го процени последниот скок …

Повеќе »

АРХИТЕКТ ЃОКО РАДОВАНОВИЌ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО “АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ”

Врз основа на одлуката на Управниот Одбор на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ)донесена на14.01.2021 година, наградата за животно дело во областа на архитектурата и градителството “Андреја Дамјанов” за 2020 година е доделена на Ѓоко Радовановиќ, дипломиран инженер архитект од Скопје. ААМ ја додели оваа награда откако сите членови на …

Повеќе »

Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Големи пожари, политика, протести и КОВИД-19 се она што ја одбележа изминатата 2020 година. Сепак, и во таква „тешка“ година, компаниите продолжија да работат на иновации, создавајќи многу нови производи кои без голема помпа пристигнаа како освежување, решавајќи одредени проблеми. Свесни дека иновациите ги носат промените што ја градат иднината …

Повеќе »

Средствата од месецот на хуманост во Mozzart донирани во Детски дом 11 Октомври Скопје

„Како Директор сакам да искажам огромна благодарност од мое име, како и од име на вработените и децата од малите групни домови на „11 Октомври“ Скопjе до компанијата Mozzart. Оваа благодарност е за донацијата која ќе ни биде доделена во материјални добра, а истата е за дополнителните потреби на малите …

Повеќе »

ДОБАР ПРИМЕР: Со парите за новогодишно украсување општина Чаир купи две амбулантни возила за Итната помош во Скопје

Здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата е од Советот на Општина Чаир. Средствата наменети за новогодишно украсување, општината ги пренамени за поддршка на здравствените служби во борбата против КОВИД19. Во изјава за медиумите, министерот за здравство д-р Венко Филипче се заблагодари на …

Повеќе »

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19, интервентен увоз на лекови не е новина во нашата земја

Интервентниот увоз на лекови не е никаква новина и години наназад постапката се користела за увоз на вакцини и други препарати појасни денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одговарајќи на новинарски прашања во врска со увозот на вакцините против Ковид 19. Што се однесува до изментите на Законот за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наследникот на богатството на Гети го сменил полот и го покажал лузните

Наследникот на милијардерите и нафтените магнати од семејството Гети, објавил дека е трансродов маж, откако му била извршена операција за отстранување на градите, како дел од физичката транзиција. Манекенот Натс, кој е роден како жена, сподели фотографија на Инстаграм на која се гледаат лузните од операцијата и го документираше процесот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Причини поради кои Меланија конечно може да го „шутне“ Трамп

„Меланија, сега си слободна жена, можеш да го шутнеш, е вообичаена шега што деновиве се прави на Интернет со поранешната прва дама на САД и нејзиниот сопруг Доналд Трамп. За нивниот брак многу се пишуваше и се зборуваше во последните четири години. Самата Меланија беше ѕвезда на бројни мимови кои …

Повеќе »