(ВИДЕО+ФОТО) Фотографијата на туристка во Аушвиц го обиколи светот: „Целосно одвојување од реалноста“

На фотографијата која се појави на социјалните мрежи и брзо стана вирална, се гледа како маж фотографира девојка која позира пред самиот влез на концентрациониот логор Аушвиц.

Фотографијата предизвика бес и го обиколи светот. Некои пишуваа дека ваквото однесување е неприфатливо, други дека е скандалозно, а мнозинството го осуди овој тип на фотографирање на место каде што загинаа толку многу луѓе.
„Денес имав едно од најтешките искуства во мојот живот. За жал, не изгледаше како да е толку трауматично за сите“, напиша еден корисник на Твитер споделувајќи ја фотографијата.
„Целосно одвојување од реалноста. Тоа е единственото објаснување“, беа дел од коментарите кои следеа, а многумина потенцираа дека тоа се случувало и при нивната посета.


„Апсолутно одвратно, кога бев таму луѓето правеа селфи. Такво непочитување“, гласи еден коментар на фотографијата.


Од самиот меморијален центар се огласија:
„Фотографиите можат да имаат огромна емотивна вредност и за посетителите. Тие ни помагаат да се потсетиме. Кога ќе дојдат во Меморијалниот центар Аушвиц, посетителите треба да запомнат дека влегуваат во автентично место на поранешен логор каде што беа убиени повеќе од еден милион луѓе. Почитувајте во споменот на нив“, се вели во соопштението на меморијалниот центар.

Фото: Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.04.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работната енергија на високо ниво, ќе го претставува овој прв работен ден во …