Tag Archives: аушвиц

(ВИДЕО+ФОТО) Фотографијата на туристка во Аушвиц го обиколи светот: „Целосно одвојување од реалноста“

На фотографијата која се појави на социјалните мрежи и брзо стана вирална, се гледа како маж фотографира девојка која позира пред самиот влез на концентрациониот логор Аушвиц. Фотографијата предизвика бес и го обиколи светот. Некои пишуваа дека ваквото однесување е неприфатливо, други дека е скандалозно, а мнозинството го осуди овој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шварценегер го посетил Аушвиц: „Јас сум син на човек кој беше војник во нацистичката војна“

Арнолд Шварценегер во средата го посетил поранешниот нацистички логор Аушвиц во Полска и го повикал светот да се бори против омразата и дискриминацијата. “Let’s fight prejudice together and let’s just terminate it once and for all."@Schwarzenegger visited @AuschwitzMuseum & the Auschwitz Jewish Center after receiving AJC Foundation’s “Fighting Hatred” award …

Повеќе »

Почина Бранко Лустиг – продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Како влијателен продуцент има работено на бројни филмски хитови како што е „Гладијатор“ за кој освои уште еден Оскар. Но, тој работел и на други блокбастери, од кои некои се „Ханибал“, „Пад на црниот јастреб“, „Добра година“. Филмскиот продуцент Бранко Лустиг починал утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВО ЖИВОТОТ Е ПОТРЕБНА И СРЕЌА: Била во Аушвиц, а својот 104. роденден со семејството од 400. члена го прославила на Ѕидот на плачот!

„На прославата на роденденот сите сфативме колку е таа важна. Сите плачевме“, изјавила Панини Фридман, нејзината најстара правнука која што живее во Белгија. Шошана Овиц, преживеана од концентрациониот логор Аушвиц, својот 104-ти роденден го прославила на Ѕидот на плачот во Ерусалим во друштво на нејзините дури 400 потомци. Таа посакала …

Повеќе »

Починал Казимир Албин, последниот преживеан од првиот конвој испратен во Аушвиц!

Казимир Албин, последниот преживеан од првиот конвој испратен во логорот Аушвиц во јуни 1940 година, почина на 96-годишна возраст во Варшава. Роден во 1922. година во Краков, 70. километри источно од страшниот камп на смртта каде подоцна ќе биде, Албин бил уапсен од Нацистите во јануари 1940. година во Словачка. …

Повеќе »