(ВИДЕО) Солена пита од компири, јајца и сланина

Состојки за подлогата:
450 г компири
3 лажици маслиново масло
2 лажички сол (по вкус)
1/2 лажичка црн пипер
1 лажица рендан пармезан
Состојки за филот:
5 јајца
200 мл млеко
1 домат
50 г млад кромид
100 г сланина
100 г сирење кое се топи како чедар
1 лажичка лук во прав
Подготовка:рерната загрејте ја на 200 степени. Излупете ги компирите и исечете на тенки кришки. Компирите измешајте ги со маслиново масло, рендан пармезан и зачините. Компирите распоредете ги по дното и страните на намрсена огноотпорна тава и запечете 15. минути.
За тоа време испржете ја сланината додека не стана крцкава. Исечкајте на ситни парчиња и додајте во изматените јајца со млеко, сирење, кромид и зачини.
Така подготвениот фил полијте го врз компирите и вратете во рерна на уште 30. минути.
Послужете топло со салата по желба.


Potato-Crusted Quiche

This potato-crusted quiche is the ultimate breakfast 🍳!FULL RECIPE: https://tasty.co/recipe/potato-crusted-quicheShop our FAVORITE potato peeler here: http://bit.ly/2zAloST(Just so you know, we'll make some money if you use this link.)


Gepostet von Proper Tasty am Sonntag, 29. Oktober 2017

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГОВОРОТ НА ТЕЛОТО ОТКРИВА СЕ: Погледнете кои гестови ги користат мажите кога се заљубени, а кои гестови мажите кога не се заинтересирани

Препознајте ги скриените сигнали испратени од личноста што ви се допаѓа Некои врски едноставно започнуваат …