(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“
Потребно е:
1 литар млеко
5 јајца
100 г бисквити (не мора)
1 пудинг од ванила
1 кесичка ванилин шеќер
шеќер по вкус
Подготовка:5 белки изматете со 8 лажици шеќер,во цврст снег. Во 1/2 литар млеко ставете 1 лажица шеќер и префрлете на рингла, додајте ванилин шеќер. Кога млекото ќе зоврие со лажица земајте од белките и ставајте во млекото. Оставете малку да се варат, превртете ги.
Во длабока чинија, или повеќе помалечки издробете ги бисквитите и на нив ставајте ги сварените белки.
Кога сите шненокли ќе бидат сварени изматете ги жолчките, пудингот од ванила со останатото млеко (онаа останата половина литар) и истурете во млекото што врие. Сварете крем, околу 2 минути.
Со кремот полијте ги шненоклите.
Во помал сад ставете 1 лажица шеќер да се истопи, на ниска температура и со карамелот полијте ги шненоклите. Оствете се’ да се излади и послужете.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ПОВТОРНО ПОСТОИ ОПАСНОСТ ОД ПОЈАВА НА СИЛНО НЕВРЕМЕ: На повеќе места ќе има и појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Метео прогноза на Славчо Попоски: Македонија останува под влијание на циклонска активност која е со …