(ВИДЕО) Поради скандалозната снимка на Италијанецот се огласиле организаторите на Евровизија: НЕ ШМРКАЛ КОКАИН! Еве што е пронајдено на масата!

ЕБУ, организаторот на Евровизија, се огласи откако социјалните мрежи, а потоа и медиумите, беа преплавени со видео во кое Дамијано Давид, фронтменот на групата „Манескин“ која победи, наводно шмрка кокаин од масата на Зелената соба.
Италијанецот на прес-конференцијата рекол дека не се зборува за дрога или кокаин, туку дека го собирал стаклото од чашата што ја скршил неговиот гитарист.
Организаторите на Евровизија веднаш започнале истрага.
– Свесни сме за шпекулациите за видео клипот на италијанските победници на Евровизија во Зелената соба. Бендот силно ги негираше обвинувањата дека користеле дрога, а нивниот пејач ќе биде подложен на доброволен тест за дрога по пристигнувањето дома. Тоа го побараа и минатата ноќ, но ЕБУ не можеше веднаш да го организира тестирањето – објавено е.


– Бендот, нивниот менаџмент и шефот на делегацијата не известија дека нема дрога и ни објаснија дека на нивната маса е искршено стакло и дека пејачот ги исчистил парчињата стакло. ЕБУ може да потврди дека искршеното стакло навистина е пронајдено по увид на лице место. Сè уште внимателно ги разгледуваме снимките и навремено ќе ги објавиме сите нови информации – се наведува во официјалното соопштение на ЕБУ.
Погледнете го контроверзниот момент:


Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиера на детскиот филм „Луси гангстерката“

Денес, со почеток во 16:00 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево премиерно …