(ВИДЕО) Мис Универзум на Украина во солзи: „Мислам дека би можела да го изгубам целото семејство“

МИС Универзум на Украина, Викторија Апанасенко на својот Инстаграм профил споделила трогателно видео од натпреварот откако не успеа да влезе во топ 16 финалистки.
„Благодарност до Мис Универзум за можноста уште еднаш да му каже на целиот свет за настаните што се случуваат сега во Украина. Исто така, посебна благодарност до Полска што обезбеди засолниште и заштита на нашите сонародници“, накратко рекла таа во видеото.

„Решив да останам и да волонтирам во Украина бидејќи знам дека морам да го заштитам мојот народ. Мислам дека би можела да го изгубам целото семејство“, рекла таа низ солзи.
Покрај неа пред јавноста се обрати и Мис Универзум на Полска Александра Клепачка.
„Минатата година направивме се што е во наша моќ за да им помогнеме на бегалците од Украина. Гледајќи ги сите овие луѓе, само сакам никој никогаш повеќе да не биде во таква позиција“, рекла таа.


Обожавателите на изборот се лути затоа што Викторија не влегла во топ 16
Да потсетиме, на изненадување на многумина кои го следат изборот за Мис Универзум, Викторија Апанасенко не се пласираше во топ 16. Организаторите на изборот претходно истакнаа дека барале мисица која има „силна посветеност“, а гледачите веруваат дека изведбата на Викторија во овој поглед дефинитивно заслужила да влезе во топ 16. од најдобрите.
За време на делот во кој девојките носат народни носии, некои од натпреварувачите зборуваа и за политика. Викторија ја спомена војната меѓу Украина и Русија која се уште трае. Таа, исто така, одеше во костим инспириран од Архангел Михаил, воинот на светлината кој го победува злото.

Таа носеше бел фустан со златно елече, а на крилата ги носеше боите на Украина. Таа рекла дека нејзиниот костим е инспириран од војната во Украина. Тоа видео од натпреварот стана вирално на интернет и многу фанови и посакаа да победи.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …