(ВИДЕО) Маж се судрил со мечка за да ги заштити своите три кучиња и сопругата

ЕДЕН маж од Флорида ги одбранил своите три кученца јазавичари од напад на мечка.
Драматична снимка од домашна надзорна камера покажува како Волт Хикокс инстинктивно реагира и се фрла помеѓу големата мечка и неговите три кучиња Пиклс, Пепер и Пајпер. Хикокс аплаудирал и врескал за да ја исплаши мечката и ја турнал низ вратата од својот трем додека се обидувал да ја гризне. Потоа ја турнал клупата пред вратата за да спречи мечката да се врати.
Хикокс рекол дека ниту еден момент не размислувал за сопствената безбедност и само се обидувал да ги заштити своите миленици и семејството за време на нападот.


„Не ми помина многу низ глава освен што ќе се случи ако помине покрај мене и влезе во куќата каде што беа моите кучиња и мојата сопруга“, изјавил тој за WFTV.
Снимката од нападот на мечката станала вирална на интернет, а Хикокс подоцна на Фејсбук напишал дека неговите повреди, за среќа, биле само површни. На кучињата не им било ништо бидејќи успешно ги заштитил.

Фото: Принтскрин/Facebook


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Прославата на Светскиот ден на Бубата

Вториот по ред собир годинава во организација на Буба Клуб Македонија е прославата на Светскиот …