(ВИДЕО) Ѓоковиќ елиминиран во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во четвртфиналето на Монте Карло. По пресврт, првиот носител беше поразен од Италијанецот Лоренцо Музети со 6:4, 5:7, 6:4, кој за пласман во полуфиналето ќе се бори против сонародникот Јаник Синер.
Тој натпревар ќе биде последен во петок на Централниот терен каде што програмата почнува во 11 часот со директен пренос на Спорт клуб 1.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)

Првиот сет беше прилично чуден поради силниот ветер. Тие си разменија брејкови во четвртиот и петтиот гем. Меѓутоа, кога Новак повторно му го одзеде сервисот на својот ривал во шестиот гем, а потоа лесно дојде до водство од 5:2 на свој сервис, се чинеше дека лесно ќе ја заврши работата.

Сепак, дури тогаш почнаа неволјите. Србинот промашува две сет-поени на сервис на Музети во осмиот гем, а потоа пропушта можност да го заврши сетот на свој сервис во деветтиот гем. Италијанецот успева да направи брејк и да намали на 5:4.

Тоа не го поколеба Новак. Својот најдобар гем го одигра во десеттиот гем. По три перфектни поени, сервисот на противникот стигнува до 0:40. Ниту таму Музети не се предаде. Одбрани уште две сет топки и стигна до 30:40. Последниот поен во сетот се покажа долготраен, кој Ѓоковиќ го заврши со одличен кршење за предност од 1:0.
Вториот сет започна со четири врзани брејка. Новак го прекина во петтиот гем кога поведе со 3:2. Со нов брејк стигна до 4:2 и се чинеше дека е на пат кон победата. Сепак, тогаш Музети успева да му го одземе сервисот на Ѓоковиќ за 4:3, а потоа со нула го добива својот сервис гем за 4:4.

Италијанецот поведе со нов брејк 5:4, Новак веднаш возврати за 5:5, а потоа Србинот го загуби следниот гем на свој сервис со нула и Музети доби нова шанса да го освои сетот со свој сервис. Не пропушти и со три сервис винери стигна до сет топката која веднаш ја реализира за 1:1.
По два одиграни гема во решавачкиот сет, при резултат 1:1, мечот беше прекинат поради силен дожд и продолжи по еден час. Ѓоковиќ сервираше многу подобро, но Музети остана концентриран и во седмиот гем му го одзеде сервисот на ривалот за водство од 4:3.
Италијанецот беше сигурен на својот сервис и набрзо ја извојува првата победа во четвртиот меч против Ѓоковиќ.