Tag Archives: Монте Карло

(ВИДЕО) НОВАК ГИ „ПЕЦНАЛ“ РИВАЛИТЕ: Погледнете во какви патики Ѓоковиќ се појавил во Монте Карло!

НОВАК Ѓоковиќ се врати на теренот на Мастерсот во Монте Карло, по пауза од скоро два месеци и освојувањето на Австралија опен и го совлада одличниот Италијанец Јаник Синер – 6:4, 6:2. Тоа е негов прв турнир откако го надмина Роџер Федерер на вечната листа на 8. март според бројот …

Повеќе »

АТП МОНТЕ КАРЛО: Медведев поради корона вирус се повлекува од Монте Карло

Руската sвезда нема да се натпреварува на турнирот во Монте Карло од серијата АТП Мастерс 1000 По добивањето на позитивниот резултат од тестирањето за КОВИД-19 на 12. април 2021 година, светскиот рекет број 2, Даниил Медведев се повлече од Мастерсот Ролекс МонтеКарло. Медведев рече: „Големо разочарување е да не играм …

Повеќе »

(ВИДЕО) АТП МАСТЕРС МОНТЕ КАРЛО: Ѓоковиќ и Надал се сретнале пред финалето – не се ниту погледнале

Првиот натпреварувачки ден на турнирот во Монте Карло го одбележал посебен настан на кој присуствувале Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. Двајцата големи ривали (56. натпревари, 29. победи на Новак) се сретнале за да и оддадат почит на баронесата Елизабет-Ана де Маси, која беше претседател на Тениската федерација на Монако и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон излезе најдобар коцкар во Монте Карло

Луис Хамилтон ја оствари четвртата победа оваа сезона, инаку 77. во кариерата, на многу интересната Голема награда на Монако во Монте Карло… Стартот не донесе големи возбуди, Верстапен го нападна Ботас, но некарактеристично за него се повлече пред првата кривина. Од водечките единствено Даниел Рикардо напредуваше и на почетокот го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Одлични квалификации во Монте Карло: Хамилтон „од никаде“ до пол позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Монте Карло. HAMILTON: "This is the race every driver dreams of. You put everything into it. We've arrived with a great car. This pole means so much. I had to dig deeper than ever. The …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ уште еднаш покажал зошто го обожуваат милиони !

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Новак Ѓоковиќ, се пласирал во третото коло на АТП турнирот во Монте Карло со победата против Филип Колшрајбер, со 2:1 во сетови. После мечот Ѓоковиќ се дружел со најмладите фанови кои на ред чекале автограм или селфи. Едно момче го замолило Шѓковиќ да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брејкови, нервоза и тешка победа на Ѓоковиќ за 3. коло на Монте Карло

Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Мастерсот во Монте Карло после голема борба и доста необичен меч со Филип Колшрајбер Првиот тенисер на светот славеше во првиот меч кој оваа година го одиграл на земја и го победи Филип Колшрајбер со 6:3, 4:6, 6:4, после голема борба и …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Пол позиција за Рикардо и рекорд на патеката во Монако!

Шестата трка на годинешниот шапионат на Формула 1, Големата награда на Монако, од пол позицијата, после одличното возење, ќе  ја стартува возачот на „Ред Бул“,  Даниел Рикардо …  Даниел Рикардо доминацијата од слободните тренинзи ја преточи во пол-позиција, Австралиецот со рекорден круг низ улиците на Монте Карло се избори за …

Повеќе »

(ФОТО) АТП Монте Карло: Надал против Нишикори за 11. титула!

Денес во 14. 30 часот во Монте Карло ќе се игра финалето од годинешниот Мастерс во Кнежеството. Најдобрите двајца кои успеаа да стасаат до борбата за титулата се 10. кратниот шампион – Рафаел Надал и Јапонецот, Кеи Нишикори. Рафа, во полуфиналето, доста лесно го совлада Григор Димитров, додека Кеи водеше …

Повеќе »