Утре е Благовештение на Пресвета Богородица: Денот е особено важен за жените кои сакаат да имаат деца, а овие обичаи мора да ги испочитувате

Вечерта пред Благовештение се отвора небото – посакајте нешто!
Кој слави именден на Благовештение?
Блага, Благој, Евангелиј, Евангелија, Евангелина,Добримир, Добромир, Ева, Габриела

ПРОГНОЗА НА Благовештението – добра волја
Какво ќе биде времето на Благовештение такво ќе биде во текот на целата година. Ако денот е јасен, сончево и топло, свилените буби ќе бидат здрави и ќе имаат добра плодност. Ако е дождливо и облачно – жетвата ќе биде слаба. Ако на Благовештение е ладно – ќе се родат многу краставици.
Ако времето е јасно – копривите ќе бидат добри, а годината ќе биде плодна. Ако времето е ветровито – тоа ќе биде така во текот на целата година. Јужен ветер значи добра плодност, северен ветер – сиромашен плод. Ако на плнински врв рано наутро,на Благовештение, има магла значи дека во летниот период ќе има град.
Ова е последниот од празниците и е многу почитуван од Македонците.
На тој е строго забранет за било која работа и се вели дека тогаш „Ниту птиците не прават гнездо”. Се верува дека тој ден се враќаат птиците преселници, кукавицата доаѓа и носи добра вест дека стасала пролетта. Тие се враќаат од своите домови и започнуваат нивните игри.
Според една стара традиција, секој мора да излезе од дома сит и со пари во ќесето, и ако закука кукавица, таа значи дека цела година ќе биде богат и сит.
Кога ќе ја слушнат првата кукавица, жените врзуват еден крај од своите марами, а по три дена ги одврзуваат и гледаат што има во нив. Ако има зелено, трева, тоа е добар знак дека ќе бидат здрави. Повторно ловците на богатството бараат скриени пари. Пчеларите ги отвораат своите  кошари за да пчелите собираат мед.


This image has an empty alt attribute; its file name is blagovesti-759x1024.jpg

Се верува дека на овој ден, и најсилниот отров ја губи својата моќ. На Благовештение не е добро да се спие до доцна, за да не те закука кукавица во кревет и да се разболи. Се верува дека секоја рана овој ден се лекува многу брзо, па токму на овој ден им ги бушат ушите на девојките за обетки. Според популарното верување, дупнатите уши на девојчето е дел од нејзината подготовка да стане девојка, а потоа и невеста, бидејќи обетките и општо декорациите се женски атрибути.
Ставањето на обетките означува чекор во серијата на транзиции од детето до жената.
Главната работа што се прави на Благовештение е чистење. Целта е далеку да се избрка зимата, сето ѓубре се изнесува надвор и надвор се пали оган. Се зема дрво со чад и се исчадува сета куќа, посебно под креветите на децата.
Оваа прослава на христијанската традиција се слави како празник на мајката.


Жени кои сакаат да имаат деца
Нашироко се верува дека на овој ден жените треба да се измијат во поток или река, а да се избегнува чешлање и купување нови чевли. Благовести особено го слават жените – оние кои сакаат деца. На овој ден тие одат во црквите и манастирите каде иконите се посветуваат на Благовештение и се молат на Богородица.
Христијанската црква го слави Благовештението. Според Евангелието по Лука,небото се отвори, и кај Дева Марија стасал божји гласник – носител на вести од Бога, Гаврил и и’ донел добра вест дека ќе го роди Синот Божји, Спасителот на човештвото.
Се верува дека на ноќта пред Благовештение се отвора небото и сите наши искрени желби стануваат реалност!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Песна за животот и многу генерации: ДНК, Наум Петрески и Џамбо Агушев (ВИДЕО)

Сигурно многумина од вас овие денови можеа да видат голем број од нашите јавни личности, …