УМРЕЛ ШЕФОТ НА НУКЛЕАРНАТА ЦЕНТРАЛА ВО ЧЕРНОБИЛ: Осуден на 10. години напорна работа во последното судење на одговорните за експлозијата

Шефот на нуклеарната централа во Чернобил, кој беше осуден на 10. години затвор во работен логор поради одговорност во нуклеарна катастрофа, почина на 85-годишна возраст.
Виктор Брјуканов беше управител на нуклеарната централа Чернобил во Припјат, на северот на Украина, кога експлозијата во нуклеарната централа во април 1986. година испрати облак од радијација дури до Европа.
Експлозијата, која емитуваше 400 пати повеќе радијација во атмосферата од атомската бомба фрлена на Хирошима во 1945. година, се случи за време на безбедносните тестови, а на советските власти им беа потребни 36. часа да ја покренат евакуацијата.
Најмалку 31. работник загина во првите денови по несреќата, иако долгорочните ефекти од радијацијата е тешко да се проценат, а најмалку 350.000 луѓе беа евакуирани од областа во наредните месеци.


Брјуканов беше жртвено јагне и, заедно со уште петмина, беше осуден на 10. години тешка работа во затворска колонија во Доњецк во едно од последните „лажни судења“ од времето на комунизмот, пишува Daily Mail.
На судењето зад затворени врати, Брјуканов беше прогласен за виновен за злоупотреба на власта.
Роден во Ташкент, Узбекистан, во 1935. година, Брјуканов бил најстарото од четирите деца. Татко му бил секач на стакло, а мајка му чистачка. Студирал инженерство на Политехничкиот институт во Ташкент, пред да се пресели во Украина во 1966. година.
Кога имал 34. години, во 1970. година, Брујанов се приклучил на тимот задолжен за изградба на фабрика во Чернобил.
По 14. години, милијарди долари и сложени инженерски решенија, тој и неговите колеги успеаја да ја изградат Лениновата нуклеарна централа со четири реактори на изолиран дел од мочуриштето покрај реката Припјат.

А потоа следеше катастрофа. За неколку месеци, 31. работник почина од директна изложеност на радијација. Околу 600.000 луѓе беа изложени на високо ниво на радијација додека се бореа да го изгаснат пожарот во електраната и да ја исчистат контаминираната област.
Милиони луѓе во регионот беа изложени на опасно ниво на радијација, поради што 350.000 луѓе беа евакуирани од стотици градови и села во Украина и Белорусија. Радиоактивните честички стигнале до Северен Велс.
Иако не е познат точниот број на жртви, Светската здравствена организација процени дека 9.000 луѓе би умреле од рак и леукемија доколку катастрофата во Чернобил го следи моделот на атомските бомбардирања на Хирошима и Нагасаки.Брјуканов бил дома кога го разбудил итен повик по експлозијата. Кога шефот на цивилната одбрана му кажал дека нивото на радијација е 100 пати поголемо од нормалното, Брјуканов наводно рекол дека инструментите не се во функција и во првиот извештај до надлежните изјавил дека состојбата е стабилна.
Кога Ројтерс во 1992. година го прашал зошто не е веднаш наредена евакуација на луѓето, тој рекол дека сите знаат дека е неопходно итно да се евакуираат луѓето, но дека сите биле во стилот „Да ја чекаме Москва. Ќе ги средиме работите и ќе го сочекаме ги нивните инструкции“.
„Евакуацијата значеше преместување на маса луѓе и преземање огромна одговорност. Затоа мислам дека побараа од некој од повисок ранг да ја донесе таа одлука“, рекол тој.


По експлозијата партиските функционери решиле да го обвинат Брјуканов, а на судењето тој бил прогласен за виновен за кршење на безбедносните протоколи и создавање услови што довеле до експлозијата.
Кога излегол од затвор, Брјуканов во 1992. година се преселил со сопругата во Киев и живеел во изолација до крајот на својот живот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 20.04.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Првиот ден од викендот би можел да биде малку позафатен за вас, затоа …