Tag Archives: чернобил

(ВИДЕО+ФОТО) БИЛА ПРВО БЕБЕ ЛЕГАЛНО РОДЕНО ПОСЛЕ КАТАСТРОФАТА ВО ЧЕРНОБИЛ: Маријка 22. години подоцна изгледа вака!

Приказната за Чернобил продолжува да го интригира светот, а оваа тема повторно се вжешти во 2019. година, благодарение на екстремно популарната истоимена серија на HBO за нуклеарната катастрофа од 1986. година. Публиката тврди дека ова достигнување е едно од „најдобрите на сите времиња“, но некои од интересните приказни за Чернобил …

Повеќе »

(ФОТО) Откриени тајни документи за Чернобил и катастрофата

Советскиот сојуз знаел дека нуклеарната централа во Чернобил, во денешна Украина, е опасна и ги прикривал итните случаи пред експлозијата на реакторот во 1986. година, објавија украинските власти во понеделникот, откривајќи архиви на 35-годишнината од катастрофата. По неуспешното тестирање на четвртиот реактор во нуклеарната централа, во областа на тогашниот Советски …

Повеќе »

Пол Ритер – Глумецот од тв серијата „Чернобил“ починал, на 55. години, од тумор на мозокот

Американскиот актер публиката ќе го памети најдобро по улогите во сериите „Чернобил“ и „Вечера во петок“, а се појави и во филмови за Хари Потер и Џејмс Бонд. Пол Ритер трагично почина на 55-годишна возраст од тумор на мозокот. „Со голема тага можам да потврдам дека Пол Ритер почина синоќа. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нова туристичка атракција – летови над Чернобил!

Откако пандемијата „Ковид 19“ паузира и „паркира“ голем број летови, многу авиокомпании излегоа со „никаде“ летови. Во Јапонија, Сингапур и Австралија, едночасовните или двочасовните летови претежно низ земјата, со враќање на почетниот аеродром, станаа многу популарни меѓу луѓето кои сакаат да летаат. Иако ваквите летови на многумина им звучеа смешно, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕЖИВЕАЛ ПЕКОЛ НО НЕ И КОРОНА – ПОЧИНАЛ СОВЕТСКИТ ХЕРОЈ КОЈ ИМАЛ ТЕШКА ЗАДАЧА ПОСЛЕ ХАВАРИЈАТА ВО ЧЕРНОБИЛ: Она што го направил неговиот тим е запишано во историјата!

Познатиот советски пилот Николај Антошкин, кој се прослави во отстранување на последиците од нуклеарната несреќа во 1986 година во централата во Чернобил, почина. на 78-годишна возраст во неговиот дом. Генералот Антошкин командувал со операцијата што требало да го запечати нуклеарниот реактор број 4, кој експлодирал и довел до една од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕНИГМА ВО ЦРКВА ВО ЧЕРНОБИЛ: Во храмот на Свети Илија радијацијата никогаш не е зголемена – научниците не можат да го објаснат феноментот!

Само на едно место на територијата на разурнатиот регион на Чернобил, законите на природата ја изгубиле својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголемило дури и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВ ПАТ ЗА 33 ГОДИНИ – ДРОН ЅИРНАЛ ВО НАЈОПАСНОТО МЕСТО НА СВЕТОТ: Влегол во петтиот реактор на Чернобил, а имал само една задача!

Дронот „Елиос 2“ прв пат го истражувал едно од најопасните и најнепристапни места на планетата – нуклеарната централа во Чернобил, каде се случи нуклеарна несреќа во април 1986 година. За прв пат после 33 години, можеме да откриеме дали има нуклеарен отпад во петтиот блок на нуклеарната централа. Ова беше …

Повеќе »

(ФОТО) Тајната на Чернобил за која и денес се молчи: Сите пожарникари лекувани во Москва починале, а оние што биле лекуваа во Киев преживеале!

Тоа било вака: Кога се случила експлозијата и големата катастрофа во Чернобил, познато е дека првите специјално озрачени луѓе од таа несреќа биле пожарникари кои дошле да го изгаснат пожарот. Потоа биле пренесени во Москва, во Шестата клиничка болница, да им се укаже помош. Малку е познато дека во Москва …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Опасни туристички атракции: 5. опасни но воедно и примамливи места во Европа!

Постојат некои дестинации кои нудат многу повеќе од само запознавање, а во исто време тие можат да бидат и опасни. Повторно, тие се примамливи за туристите. Ние често сакаме да истражуваме места кои не се лесно достапни или се инхерентно опасни. Многу туристи можат да влезат во непријатни ситуации поради …

Повеќе »