Tag Archives: трчање

Изненадувачки навики за вежбање за намалување на холестеролот, според доктор Мајк Бол

Високиот холестерол може да не стави на поголем ризик од развој на кардиоваскуларни болести. Според клиниката Мајо, вишокот холестерол може да создаде масни наслаги во артериите, нарушувајќи го природниот проток на крв. Ако масните наслаги се згрутчуваат, може да доживеете мозочен удар или срцев удар.Иако високиот холестерол може генетски да …

Повеќе »

Зошто веќе утре треба да почнеме да трчаме? Тоа директно влијае на овие четири работи!

Трчањето е омилена вежба за многумина… Трчањето е одличен начин да дојдете во форма, но исто така може да биде од корист за речиси секој дел од нашето тело и да ни го подигне духот. Ако размислувате да започнете со трчање кога ќе прочитате сè за придобивките од оваа активност, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОВЕЌЕ СРЕЌА ОД ПАМЕТ – Погледнете како оваа жена ја претрчала пругата и за влакно го избегнала налетот на возот

Компанијата што се грижи за одржување на железничката инфраструктура во Холандија, ProRail, на својот канал на Јутјуб објавила видео од моментот кога една жена за влакно избегнала железничка несреќа. Снимките од надзорната камера ја прикажуваат како трча по патеката и покрај рампата надолу, но потоа таа одлучува да се врати. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куче не сакало да ја напушти сопственичката – трчал по возилото за брза помош се до болницата!

ВЕРНО куче од Турција ги допре срцата на луѓето ширум светот откако трчал по брза помош во која била неговата сопственичка. Имено, на сопственичката и се слошило и со возило на брза помош била пренесени во болница, пренесува новинската агенција TRT Haber. Девојката имала доволно сила самостојно да влезе во …

Повеќе »

(ФОТО) Во Дојран денес се одржа традиционалниот триатлон! Тест на подготвеност, брзина, издржливост!

Крајот на мај е секогаш термин за одржување на Триатлонот во кој најдобро подготвените се обидуваат да ги одмерат силите во три дисиплини – пливање, возење велосипед и трчање. Годинава триатлонот се одржа под задолжителните ковид мерки,но иако се чини дека за публиката беше рано, сепак натпреварувачи имаше во сите …

Повеќе »

Трчањето е ПРОТИВОТРОВ за пандемискиот стрес – велат стручњаците!

Квалитетната релаксација е поважна од порано со оглед на пандемијата и предизвиците што таа ги носи. Еден начин е трчањето, но и кој било друг вид на вежба. „Напнатоста што ја чувствуваме треба да се ослободи“, вели Инго Фобосе, професор на Универзитетот за спорт во Келн. Неговиот совет е буквално …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доктор трчал 35. км со маска за да ја урне најголемата лага за пандемијата!

Лекарот трчал 35. километри до работа и назад носејќи маска, за да докаже дека теориите на заговор за недостаток на кислород додека ја носиме маската не се точни. Том Лоутон, доктор од Јоркшир, решил да трча со маска за да им покаже на луѓето со респираторни проблеми, кои се плашат …

Повеќе »

НАУЧНИЦИ ОД БЕЛГИЈА ТВРДАТ – Растојанието од два метри не е доволно кога се трча или вози велосипед

Симулацијата која ја направија научниците покажува дека е многу побезбедно да се трча или вози велосипед покрај некое лице или да се трча или вози во некаква формација, на пример дијагонално зад некој, за да не се влезе во тој „облак“ на капки од лицето пред вас… Истражувањето на научниците …

Повеќе »

(ФОТО) Ова спортско издание на Кејт Мидлтон сигурно нема да го видите во сала за вежбање

Иако главно ја гледаме во елегантни фустани и високи штикли, војвотката од Кембриџ понекогаш сака таквите парчиња да ги замени со нешто поопуштено. Тоа го направила и вчера кога посетила евент кој го организирал британскиот Sports Aid на стадион во паркот Олимпик. Sports Aid е една од организациите чија покровителка …

Повеќе »