(ВИДЕО+ФОТО) ИМАЛА ВАЖНА ЦЕЛ – НЕВЕСТАТА ИСТРЧАЛА 500 КИЛОМЕТРИ ВО ВЕНЧАНИЦА! Еве зошто не се омажила за мажот што го сакала: Причината ќе расплаче и КАМЕН!

Ванеса Рајзер (47) ја облекла венчаницата што планирала да ја носи за да се омажи за нејзиниот наводен насилник и облекла патики, а потоа наместо да оди до олтарот, почнала да трча за да помине растојание од околу 500. километри.
Венеса е психотерапевт, а љубовта ја нашла со маж кој бил насилник. Тој брак не се случи, а таа решила да го „прослави“ трчајќи по околу 40. километри дневно во текот на две недели за да собере пари за добротворни организации за семејна злоупотреба и да ја подигне свеста за злоупотребата.

This image has an empty alt attribute; its file name is nevesta-koja-trca-1.jpg
Носењето на нејзината венчаница не само што требало да обезбеди драматичен визуелен изглед, туку и да ја нагласи „лажната иднина“ како вообичаена тактика на нарцисоидните насилници.
Ванеса вели дека била во врска со нарцис и доживеала љубовно бомбардирање, кога некој ќе ве опсипува со љубов за да ве одвлече од неговото ужасно однесување.
Нејзиното двонеделно трчање низ државата Њујорк собрало речиси 10.000 долари за добротворни организации за семејна злоупотреба.
Ванеса од округот Рокленд, Њујорк рекла:
– Беше навистина забавно. Имав толку многу луѓе кои ми дојдоа и ми кажаа дека биле малтретирани од нарциси и никогаш не сум видела некој да има храброст да зборува за тоа. Се чувствувам најмоќно кога трчам. Нарцисите ги мачат луѓето, а жртвите се главно жртви бидејќи живеат во страв од одмазда.


This image has an empty alt attribute; its file name is nevesta-koja-trca-2.jpg
Ако се восхитувате на издржливоста на Ванеса, но се прашувате како таа толку долго трчаше во венчаница, го имаме одговорот. Иако ја носела својата оригинална венчаница, таа ги отстранила жиците од стегачот и го скратила работ за да си овозможи послободно да се движи.
Хотелите и дозволиле на Ванеса и нејзиниот тим за поддршка да престојуваат бесплатно за време на нејзиното патување од Освего до Менхетен, помагајќи ѝ да собере повеќе пари за добротворната организација. Таа се надева дека ќе собере повеќе пари за да формира центар специјално за жртви на нарцисоидна злоупотреба и повеќе трчања во други држави.


Ванеса, која работи и како животен тренер, рекла:
– Нарцисите се навистина добри во криењето дека се нарциси. Сакаат да ве бомбардираат: велат дека сте сродни души, а потоа преминуваат на омаловажување и нељубезност. Тоа е циклус. Податоците сугерираат дека може да се чувствувате како зависник од дрога кога ќе ги нема. Верувајте им на вашите пријатели, сестри и ќерки. Насилниците можеби не изгледаат како што ние мислиме дека изгледаат, па затоа мора да верувате во она што ви го кажуваат луѓето.

Извор: Metro
Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 19.05.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Организирајте убаво дружење, дружете се со пријателите, опуштете се и пред се одморете. …