Tag Archives: топење

Прв пат забележано: Што значи дождот на Гренланд?

По прв пат, дождот беше забележан во областа на ледената капа на Гренланд, каде што температурите обично се значително под нулата на врвот, кој достигнува висина од 3.216 метри. Врнежите се јасен знак за климатската криза, предупредуваат експертите. Научниците од станицата на американската Национална научна фондација забележаа дожд во текот …

Повеќе »

(Рецепт) Ненадминливо средство за СЛАБЕЕЊЕ – чај од коприва! Еве како правилно се подготвува!

Ако не ги гледате ефектите од користењето додатоци во исхраната, пробајте со коприва … Копривата содржи голема количина на железо, а покрај тоа богата е и со витамини Ц, К, минералите магнезиум, калциум и фосфор. Покрај тоа, содржи хлорофил, танини, слуз, каротеноиди. Копривата е потенцијално добар избор за сите оние …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КРВАВИОТ СНЕГ НА АЛПИТЕ изгледа егзотично а всушност е последица на нешто ЗАГРИЖУВАЧКО!

Француските истражувачи се обидуваат да откријат што се крие зад феноменот што го нарекоа „глацијална крв“ кога снегот ќе добие необична црвена боја. Иако француските Алпи се покриени со снег во текот на зимата и пролетта, во летото снежните наслаги добиваат различни нијанси од розова до крваво црвена. Која е …

Повеќе »

Диета која Бразилките ја држат пред одење на плажа – Топат и до 12. килограми за 1. месец!

Таканаречената „бразилска диета“ има две варијанти – помалку здрава, брза и втора во која ослабнувате околу 12. килограми за еден месец. Во втората, правило е да се јаде до пет пати на ден, но менито најмногу вклучува овошје и зеленчук. Како и со другите диети, потребно е да се одржува …

Повеќе »

Научници: Ледот на Гренланд се истопи до точка од која нема враќање

Ледена плоча на Гренланд се стопила до точка без враќање и напорите за забавување на глобалното затоплување нема да спречат да се распадне. Ова се обвинувањата во новата студија на истражувачите од државниот универзитет Охајо. „Ледената плоча сега е во оваа нова динамична состојба, каде дури и да се вратиме …

Повеќе »

ТАБЕЛА НА КИЛОГРАМИ И КОЛКУ ВОДА ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ: Со овие важни правила за секоја диета бргу ќе се ослободите од ВИШОКОТ!

Секоја диета и губење на тежината вклучува пиење доволно количество вода, а според општата пресметка, препорачаната дневна доза на вода е два литри, или осум чаши вода. Но, ако сакате значително да ги зголемите вашите шанси за губење на тежината и успехот на вашата диета и да извлечете максимум од …

Повеќе »

(Рецепти) 5. супер напитоци кои го топат салото на стомакот: Дотерајте ја фигурата!

Со комбинација на кардио прошетки и вежби по сопствен избор ќе имате фит лето! Диети, вежбање, кардио, прошетки, трчање, Кето, Палео и сите останати термини означуваат губење килограми и слабеење…Многу се големи шансите и’ самите да сте пробале барем нешто од наведеното. За да ви помогнеме во процесот на губење …

Повеќе »

Овој зеленчук го јакне имунитетот и го намалува притисокот а е идеално за топење на салото

Ако сте одлучиле да примените пролетно чистење на организмот или постите, во својата исхрана задолжително внесете – келераба. Зеленчук богат со витамините Ц и Б се препорачува за јакнење на имунитетот, кај хипогликемија и дијабетес, бидејќи го регулира нивото на шеќер, а го намалува крвниот притисок благодарение на калиумот. Идеално …

Повеќе »

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: На светот му се заканува нешто поопасно од коронавирусот!

„Мразот на Западен Антарктик се топи низ годините, но големината на глечерот Денман и неговото топење може да има сериозни последици кога станува збор за нивото на водата во морињата“ Пандемијата коронавирус го менува начинот на живот во целиот свет. Поради борбата со заразата, многу од државите ширум светот се …

Повеќе »