Tag Archives: расизам

(ВИДЕО) ПРВО ГОЛЕМО ИНТЕРВЈУ ПОСЛЕ НАПУШТАЊЕТО НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО – Втор дел: Меган проговорила за суицидните мисли и расизмот во палатата, Хари го открил полот на бебето…

Американскиот CBS го емитуваше интервјуто на Опра Винфри со Меган Маркл и принцот Хари во кое парот, меѓу другото, зборуваше за причините за напуштањето на кралското семејство, расизмот со кој се соочиле во рамките на кралското семејство и го откриле полот на нивното второ дете кое на свет треба да …

Повеќе »

(ФОТО) На Ибрахимовиќ поради расизам му се заканува казна која може да му ја заврши кариерата

ЗЛАТАН Ибрахимовиќ бил испрашуван од италијанското државно обвинителство откако започна истрагатс за наводно расистичко навредување на играчот на Интер, Ромелу Лукаку. Напаѓачите на Милан и Интер се судрија на 26. јануари во дербито на двата тима во четвртфиналето од Купот на Италија, а Ибрахимовиќ во еден момент за време на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Невешто правдање на судијата расист после скандалот во Париз

Малкумина можеле да помислат дека утрово сите љубители на фудбалот ќе го знаат името на Себастијан Колтеску, помошниот судија на мечот меѓу Пари Сен Жермен и Башакшехир. Тој направи невиден инцидент, а потоа несмасно се правдаше во директниот пренос. Со години, Европската куќа на фудбалот (УЕФА) води кампања против расизмот, …

Повеќе »

(ФОТО) Ќерка на Стивен Спилберг: „Порнографијата е ‘афирмација на животот’!“

Микаела Спилберг, посвоената ќерка на славниот режисер Стивен Спилберг, смета дека порнографијата е „афирмација на животот“. Сепак, откако јавно изјави што прави, таа беше приведена поради семејно насилство. Посвоената ќерка на легендарниот режисер Стивен Спилберг и неговата сопруга, актерката Кејт Капшоу, во февруари годинава се најде на насловните страници поради …

Повеќе »

(ФОТО) Нема истрага против Хамилтон: Шампионот не се откажува од борбата за правда!

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) нема да започне истрага против Луис Хамилтон, шесткратниот светски шампион во Формула 1. Возачот на Мерцедес носеше маица со натпис во врска со убиството на Афроамериканката Бриона Тејлор пред и по трката за Големата награда на Тоскана. ФИА во понеделникот разгледала дали Хамилтон ги прекршил правилата …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАВДА – РАЗМАЗЕН АНГЛИЧАНЕЦ СИ ДОБИЛ ШТО ЗАСЛУЖИЛ:Син на богаташ во метро навредувал црнци, казната следела на првата станица!

На Интернет се појавило видео од лондонското метро, ​​на кое се гледа како маж извикув и навредува тројца црнци кои се возеле истиот вагон. „Црн си! О, Боже мој, ти си моето милениче!“, викнал тој кон нив. „Никој не сака да го слушне тој ѓубре за кое зборувате! Одвратно!“, одговориле …

Повеќе »

Тајсон Фјури:„Јас сум белец и расно сум злоставуван!“

Шампионот во бокс во тешка категорија, Тајсон Фјури, изјави дека бил расно малтретиран за време на неговата кариера. Тој стигна до шампионскиот појас по одличниот меч во кој го совлада Дионте Валдер со технички нокаут. Фјури претходно имал ментални проблеми, а како што рече во ова интервју за „Добро утро …

Повеќе »

(ВИДЕО) Меган Маркл проговорила за расизмот кој лично го искусила: „Жал ми е што децата растат во ваков свет!“

Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл изјавила дека и е жал што децата мора да растат во свет во кој расизмот сè уште постои и посочила дека настаните во Соединетите држави биле разорувачки. Таа тоа го рекла дека во видеото снимено од учениците од завршните одделенија од нејзината гимназија во …

Повеќе »

(ВИДЕО) „НИЕ СМЕ ЕДНО“: Златан Ибрахимовиќ со објава на Фејсбук испратил можќна порака во борбата со расизмот

Шведскиот фудбалер, Златан Ибрахимовиќ, испратил силна порака за поддршка против расизмот, што последните неколку дена е една од најактуелните теми во светот, покрај пандемијата на коронавирус. Целата кампања за расната еднаквост беше активирана минатата недела откако американските полицајци го претепаа до смрт Афроамериканецот Џорџ Флојд, предизвикувајќи револт во Соединетите држави. …

Повеќе »