Tag Archives: помош

(ВИДЕО+ФОТО) ЧОВЕК ЗА ПРИМЕР – СЛЕП ПЕНЗИОНЕР САМ СИ ИЗГРАДИЛ КУЌА: Кучето му бил единствен помошник а имало и кои му одмогнувале!

Русинот Владимир Крисанов, слеп пензионер од селото Зарицки во областа Разан, решил да изгради нова куќа со своето куче Дик, затоа што неговата стара куќа се распаднала. „Кучето е навигатор со четири нозе. Без него ништо не би било можно“, вели тој. Изградбата започнала во 2010 година и Владимир само …

Повеќе »

(ФОТО) На бездомник му дала пари а тој исчезнал – но се вратил после неколку години и ја изненадил!

Кога Џена Номели првпат го запозна Вил Левенс, тој копал во контејнер. На прашањето зошто е на улица, тој со неа ја споделил својата тажна приказна. „Тој рече дека неговата сопруга умрела ненадејно и, поради тага, еднаш се обидел со хероин – и стана зависник“, рекла Џена, „Последица од тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Забар патува по светот и бесплатно им поправа заби на сиромашни луѓе!

Стоматологот Фелипе Роси во 2006 година ја основал непрофитната организација „За насмевка“, со која патува низ светот и со колегите, им ги поправа забите на сиромашните. Нашето време, како и сите претходни, е полно со убави зборови, додека за делата не може да се каже. Дека меѓусебната почит и почит …

Повеќе »

(ФОТО) НАШЕ ТАЖНО СЕКОЈДНЕВИЕ: „Најстрашниот хорор филм што сум го видела е ова!“

Ги среќаваме по градот, ги има насекаде а Олја Стојменовска на Фејсбук споделила свое искуство од средба со семејство кое нема каде па живее под мостот кај ФОН… „Место не ме држеше да отидам кај луѓето, Ве молам споделувајте можеби ќе им излезат институциите во пресрет ако сите реагираме. Околу …

Повеќе »

Да му помогнеме на Бојан која има потреба од нас: „Моите соништа застанаа тука“

Осумнаесетгодишниот Бојан Димитриевски веќе една година е целосно неподвижен по сообраќајната несреќа која му го промени животот. Овој млад човек упати апел до сите кои можат да му помогнат повторно да застане на нозе. „Јас Бојан Димитриевски на 23.08.2018 год.на 17 годишна возраст по тешка сообраќајна несреќа не по моја …

Повеќе »

(ФОТО) ГРУПА НА МАЈКИ НА ФЕЈСБУК И ПОМОГНАЛЕ ДА НЕ ГИ ЗАГУБИ БЛИЗНАЦИТЕ: Погрешната дијагноза на лекарот можело „скапо да ја чини“!

Предвременото пукање на водењакот се случува кога амниотската кеса ќе пукне пред 37-та недела од бременоста. Ова може да предизвика инфекција или предвремено породување… Откако лекарот ѝ рекол дека „се помочала“, Лаура Донеган (30) дознала дека сепак предвреме ѝ пукнал водењакот, кога побарала совет на Фејсбук. Мајките на Фејсбук веднаш …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТЕ МОЛАМ НЕМОЈ ПОВЕЌЕ ДА ПОМАГАШ: Таман пристигнал да го извлече автомобилот, па сè тргнало наопаку!

Наместо олеснување и решение нови проблеми…Поука дали треба секому да му веруваме! Кога автомобилот ќе запре не е нималку пријатно и тоа станува кошмар за секој возач. Се случува долго да се чека помош и дури ни да нема никој кој може да ви помогне во таква ситуација. Меѓутоа, дури …

Повеќе »

Нашите 100 денари за Лидија значат нормален живот: Да и помогнеме да се спаси од парализа!

Потребни сме и на Лидија Ристевска која боледува од мултиплекс склероза во многу напредната состојба и предизвикува целосна парализа, тешкотии со дишење и многу други проблеми. Собрана е само половина од потребната сума, но недостигаат уште 23.000 евра. Да ја покажеме нашата хумана страна и да донираме на отворените донациски …

Повеќе »

Да донираме за Мила: Споделувајте – „Само едно пораче од 100 денари и ќе завршиме работа…“

Да помогнеме на малечката Мила. Од потребните 25.000 долари собрани се 15.000 долари. Останува да ја покажеме нашата хуманост и да помогеме да се соберат уште 10.000 долари. „Од потребните 25.000 долари за нејзината трета операција, сме собрале без малку 15.000… Браво, децо! И вака си викам сабајлево… Уствари, ние …

Повеќе »