Tag Archives: помош

MOZZART со донација од 5.000 евра за Општата болница во Дебар

Компанијата Mozzart која во заедницата се истакнува со своите општествено одговорни активности, со хуманитарните акции не запира и за време на пандемијата на коронавирусот, која целосно го стопираше нивното работење. Лидерот во областа на приредување на игри на среќа – Моzzart Bet, подготви вкупна донација за болниците во износ од …

Повеќе »

(ВИДЕО) СОЛИДАРНОСТ – Мадона објавила трогателна снимка од улиците на Италија: Покажала дека ХУМАНОСТА и понатаму ПОСТОИ!

Мадона на својот профил на Инстаграм споделила снимка, многу емотивно видео од улиците на Италија, каде се поставени „корпи на солидарност“, во кои граѓаните можат да остават оброк и на тој начин да им помогнат на најзагрозените. View this post on Instagram God Bless you Italy 🇮🇹 ………… #quarantine #covid19 …

Повеќе »

БРАВО – Германија одвои 50. милијарди евра помош за уметниците и лицата кои работата во културата: И’ ги остави другите земји да се срамат!

„Уметниците не се само неопходни, туку и витални, особено сега“, вели министерот за култура во земјата. Германската федерална влада излегува со пакетот за помош за креативните и културни сектори во земјата. Зачудувачката поддршка од 50 милијарди евра се појави за помалку од две недели откако Германија првпат го даде ветувањето …

Повеќе »

(ФОТО) БРАВО – ПРИМЕР НА СИТЕ: Бившата тенисерка Ана Ивановиќ ќе и подари на Србија 35. респиратори, но и друга медицинска опрема!

Ивановиќ, заедно со неколку други компании, учествувала во нарачувањето на голем број на апарати од кои зависат многу човечки животи. Ана Ивановиќ учествувала во набавка на 35 респиратори за српските граѓани! Како што дознава курир.рс, српската тенисерка обезбедила финансиска поддршка, но и „се заложила“ преку нејзините контакти да ги добие …

Повеќе »

(ФОТО) КИНА ПОМАГА ВО ИТАЛИЈА И ШПАНИЈА: Екипи од стручњаци за коронавирусот ДОАЃААТ на помош и носат медицински материјали!

Кина одговорила на апелот за помош од Италија, но свои екипи имедицински материјал испратила и во Шпанија… Кина, земјата која е најмногу погодена од коронавирусот, на Италија и Шпанија, како што известуваат светските агенции, со специјален карго лет им испратила помош од 2. милиони маски, 20. илјади заштитни одела, 10.000 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Е, ТОА Е ВИСТИНСКИ ПРИЈАТЕЛ: Куче било заробено во чамец далеку од брегот – потоа друго скокнало во вода и…!

Многу пати досега имавме можност да видиме како животните си помагаат едни на други во неволја. Оваа снимка е нешто ново што имавме можност да го забележиме преку Интернет и сакавме да го споделиме со вас. Едно куче било заробено во чамец далеку од брегот, а потоа друго скокнало во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРОГАТЕЛНО – ПРЕСТАНАВ ДА ПИЈАМ ПОРАДИ ОВОЈ ЧОВЕК! Бред Пит проговорил за АЛКОХОЛИЗМОТ па пред милиони гледачи се заблагодарил на КОЛЕГА!

Холивудскиот актер Бред Пит му се заблагодарил на колегата Бредли Купер за помошта што му ја дал во борбата против алкохолизмот. Имено, на доделувањето на NBR филмските награди, Бред Пит ја добил наградата токму од Купер и потоа неочекувано ја коментирал неговата борба против зависноста од алкохол. Тој рекол дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со часови го прегрнувала својот коњ кој полека тонел во жива кал а потоа дошол стар фармер!

Никол Грахам и нејзината ќерка сакале да поминат тивок ден со своите коњи, но лесниот галоп на блиската плажа се претворил во нешто што можело да има трагични последици. Мајката и ќерката не забележале дека се приближуваат кон делот од брегот каде има жива кал. Нивните коњи се заглавиле во …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНА ПЕЈАЧКА: Пинк ветила дека ќе донира 500.000 долари за пожарникарите во Австралија

Поп-sвездата Пинк ветила дека ќе донира половина милион долари за локалните служби за противпожарна заштита во Австралија, напишала таа на својата официјална страница на Фејсбук и Твитер. Таа е крајно очајна, рекла пејачката, додека ја гледа моменталната катастрофа што се случува во Австралија со пожарите. „Ветувам донација од 500.000 УСД …

Повеќе »