Tag Archives: награда

(ФОТО) Овде луѓето доаѓаат да се смрзнуваат за три илјади евра

„Isstolpsittning“ или седење на мраз е натпреварувачка активност во шведскиот град Вилхелмина. Во таа европска земја во февруари секоја година како дел од настанот Вилхелмина се организира зимски викенд. Добро облечените натпреварувачи се качуваат на скала до ледениот трон висок околу два и пол метри и седат на него до …

Повеќе »

(ФОТО) НОВА ГОРДОСТ – Маја Павловска (Маја Ангел) продолжува со успесите: Меѓународна награда за уметност: Најдобрите модерни и современи уметници – ЛОНДОНСКА НАГРАДА

За два дена две ГОЛЕМИ награди во рацете на Маја  Павловска  (Маја Ангел )…По онаа во Барселона, сега на ред дојде Меѓународна награда за уметност: Најдобрите модерни и современи уметници – ЛОНДОНСКА НАГРАДА… Маја, скромна, се двоумеше дали и оваа награда да ја објави, да не биде сфатена погрешно, но …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шварценегер го посетил Аушвиц: „Јас сум син на човек кој беше војник во нацистичката војна“

Арнолд Шварценегер во средата го посетил поранешниот нацистички логор Аушвиц во Полска и го повикал светот да се бори против омразата и дискриминацијата. “Let’s fight prejudice together and let’s just terminate it once and for all."@Schwarzenegger visited @AuschwitzMuseum & the Auschwitz Jewish Center after receiving AJC Foundation’s “Fighting Hatred” award …

Повеќе »

Дина Јашари ја доби наградата “Mилан Младеновиќ”

Дина Јашари, со песната „Дома” ја освои наградата „Милан Младеновиќ” 2022, која ја доделува Фондацијата „Милан Младеновиќ” за најдобра песна во регионот. Одлуката Дина да го понесе ова признание ја донесе регионалното стручно жири, кое оваа година го сочинуваат Миле Кекин (Хрватска), Соња Лончар (Србија), Матјаж Манчек (Словенија), Едо Плованиќ …

Повеќе »

На театарскиот фестивал „НОВ ТВРДИНА ТЕАТАР” – Никола Ристановски награден за најдобра машка улога

Македонскиот народен театар на 1 септември со претставата „Народен непријател” од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, го отвори 9. театарски фестивал „НОВ ТВРДИНА ТЕАТАР”, која се одигра на сцената на „Српско народно позориште”, Нови Сад – Србија. Во официјалната програма учествуваа 6 претстави од најголемите театарски куќи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МОМЧЕ (5) ЈА СПАСИЛО СВОЈАТА СЕСТРА (2) ОД ПОЖАР, А ВО ЗАПАЛЕНАТА КУЌА СЕ ВРАТИЛ ПОРАДИ ОВА: ЦЕЛИОТ СВЕТ Е ГОРД на овој храбар мал ХЕРОЈ!

5-годишното момче Ноа Вудс од Северна Џорџија го спасило целото семејство кога нивната куќа се запалила поради неисправни инсталации во февруари 2020. година. Ноа го воодушевил светот со својата храброст, а благодарение на неговата навремена и правилна реакција, неговото семејство излегло од запалениот дом само со мали изгореници. Успеал да …

Повеќе »

(ФОТО) Твитер гори поради новите слики на Никол Кидман, нејзините мускули ја однеле наградата

Актерката Никол Кидман се појави на насловната страница на „Perfect magazine“ и ја покажа својата, како што многумина би рекле, извајана фигура. Секој мускул на нејзиното тело е видлив, а крајната цел на фотографијата е да прикаже силна и стабилна жена во денешната популарна култура – од модниот свет до …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА1 – Ферстапен класа за себе, Алонсо втор во Канада!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Канада, деветта трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, во исклучително тешки услови. До најдобрата стартна позиција Холанѓанецот стигна во круг од 1:21.299 минути, а на патеката „Жил Вилнев“ го забележа вториот триумф сезонава во квалификациите, а …

Повеќе »

Награда за најдобра режија на ФЕСТ за Дина Дума за филмот „Сестри”

Режисерка Дина Дума ја освои награда за најдобра режија на легендарниот филмски фестивал Фест во Белград, за својот дебитантски филм “Сестри”.Меѓународнотo жири во состав Милош Биковиќ, Тамара Драгичевиќ, Ѓерѓи Радули, Аргирис Пападимитрополус и Тони Гојановиќ, ја награди Дума за вештото водење на младите актери и фантастичното разкажување преку објективот. Во …

Повеќе »