Tag Archives: фудбал

(ВИДЕО) ФАРМЕР МУ ОДДАЛ ПОЧЕСТ – Ликот на Лионел Меси „израсна“ во аргентинско поле со пченка

Аргентински фармер на посебен начин засадил поле со пченка за да го создаде ликот на легендарниот фудбалер Лионел Меси. Фармерот Максимилијано Спинацо користел алгоритми за да одреди каде да сее семе од пченка на неговата нива во Лос Кондорес во аргентинската провинција Кордоба за да го создаде ликот на Меси …

Повеќе »

(ФОТО) МАЛКУ ПОИНАКОВ ИЗГЛЕД – Колинда Грабар-Китаровиќ во елегантно издание го проследи последниот натпревар на „Ватрените“ на СП во Катар

Поранешната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ го избрала најелегантното издание досега за последниот настап на својата фудбалска репрезентација на Светското првенство во Катар. Грабар-Китаровиќ се фотографирала на трибините на Калифа Интернационал стадионот, а вниманието го привлекла со својата елегантна комбинација. Додека за претходните натпревари на ватрените таа избирала навивачки аутфити, овој …

Повеќе »

(ФОТО) СВЕТСКО ПРВЕНСТВО – Хрватите денеска го играат вториот натпревар во Катар, а на програмата е и дербито меѓу Шпанија и Германија

Светското првенство во Катар денеска продолжува со четири нови натпревари од второто коло, а најинтересен ќе биде дуелот меѓу Шпанија и Германија со кој ќе се заокружи денот. Германија нема што да тактизира на овој меч, бидејќи за да помине понатаму мора да оди на победа, поради тоа што во …

Повеќе »

КАТАР – ЧЕТИРИ СРЕДБИ: Денеска завршува првото коло на Мундијалот, уживање на денот е дуелот меѓу Србија и Бразил

Со натпреварите во групите Г и Х денеска завршува првото коло на Светското првенство во Катар, а дефинитивно најинтересен е оној меѓу Србија и Бразил со кој ќе биде затворена оваа рунда.Првиот натпревар на денот во 11. часот на стадионот „Ал Џануб“ во Ал Вакра е меѓу Швајцарија и Камерун …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈБОГАТАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ НЕ МОЖЕ НИТУ СО ПАРИ ДА ГО КУПИ ОНА ШТО НИЕ ГО ФРЛИМЕ: Нема да верувате како се живее во Катар

Катар се наоѓа во Југозападна Азија и се смета за една од најбогатите земји во светот. Сепак, ниту целото богатство на светот не може да им купи изворска вода, која во Катар ја немаСветското првенство во фудбал годинава се одржува во Катар, па оваа земја ни стана исклучително интересна.Денеска ви …

Повеќе »

(ВИДЕО) Само за полнолетни: Навивачите споделуваат смешни идеи за тоа како да се прошверцува алкохол на Светското првенство

Навивачите на АНГЛИЈА дошле до идеја да прошверцуваат пиво на натпреварите на Светското првенство во Катар, откако алкохолот бил забранет на стадионите. Единствената локација на која фановите можат да се напијат е фан зоната во центарот на Доха, каде што се продава само Бадвајзер по цена од речиси 12 долари. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МУНДИЈАЛ 2022.: Спектакуларна церемонија, свечено отворање на Светското првенство во Катар

Официјалното отворање се одржа на стадионот Ал Бајт во градот Ал Кор, кој е оддалечен околу 50 километри од Доха, а овој стадион може да прими 60.000 навивачи. Чекањето заврши. Со натпреварот меѓу Катар и Еквадор кој ќе се игра од 17. часот по наше време ќе започне 22. издание …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОДБЕЛЕЖАА ГОЛЕМ НАСТАН – Ги одбравме химните на Светското првенство низ годините, од кои некои се хитови кај публиката и денес

Светското првенство официјално започнало во 1930 година, но дури 60 години подоцна ФИФА почна да ги прифаќа песните што ќе станат официјални химни на глобалниот фудбалски турнир, кој се одржува на секои четири години. Ги одбравме хитовите кои ги одбележаа изминатите години. Без разлика која од нив била најпопуларна и …

Повеќе »

(ФОТО) КАТАР 2022. – Денеска започнува пустинскиот спектакл на векот, најголемите фудбалски ѕвезди ја ловат титулата светски првак

Со големо нетрпение поголемиот дел од светот го очекува Светското првенство во Катар, кое ќе започне со денешниот натпревар меѓу домашната селекција и Еквадор и ќе трае до 18. декември, кога симболично е Националниот ден на земјата домаќин. Ова ќе биде прво Светско првенство што ќе се одржи во арапскиот …

Повеќе »