Tag Archives: фудбал

(ВИДЕО+ФОТО) Милевски: „Го знам тимот за финалето. Моите фудбалери треба да уживаат”

Фудбалската репрезентацијата на Македонија вечерва во Порто го игра еден од најголемите натпревари во нивната историја, дуелот со Португалија за пласман на Светското првенство во Катар 2022. View this post on Instagram A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) Селекторот Благоја Милевски е свесен за тежината на овој меч, но …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија е на нозе. Владата им вети на играчите богатство доколку ја победат Португалија за пласман на Светското првенство

Премиерот на  Македонија Димитар Ковачевски ветил награда од 500.000 евра доколку македонските фудбалери изборат место во Катар пред патувањето на репрезентацијата во Португалија, каде во вторник ќе го одигра финалето од дополнителните квалификации за Светското првенство. Македонија во четвртокот сензационално го совлада актуелниот европски првак Италија со 1-0 во полуфиналето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕН ЗА ПАМЕТЕЊЕ: Како „малечката“ Македонија го покори „џинот“ Италија!

Веќе и малите птички на гранките знаат дека синоќа во Палермо, Македонија ја совлада фаворизираната Италија и се пласира за финалето на баражот со Португалија, кој ќе се игра на 29. март во Порто. View this post on Instagram A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) Втора средба на гостински …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со „Денес над Македонија се раѓа“ среде Палермо во потрага по нашиот сон за Светско: Maкедонија вечерва може да испише историја!

Еден сон остваривме – бевме на Европско, дали денес ќе се доближиме до оној за Светското… Македонскиот национален тим за прв пат во својата историја ќе учествува во бараж за Светско фудбалско првенство. Избраниците на селекторот Благоја Милевски во полуфиналето од плејофот ќе играат со Италија на гостински терен. Домаќинот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Познатиот голман се тресел – по лудиот меч едвај стоел на нозе

„Карагумрук“ успеал да го преживее пеколниот натпревар во Купот на Турција откако по голот на Мора го совлада Коњаспор со 5:4. Сепак, мечот можеби имал огномет од голови, но подеднакво го одбележало и страшно студено време. Колку било тешко да се игра најдобро сведочи еден момент кога камерата во кадар …

Повеќе »

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Фудбалерите ќе мора да играат со маски!?

Расте бројот на заразени фудбалери во италијанските клубови, а паниката расте бидејќи до крајот на сезоната остануваат уште 20. кола Екипата на Наполи има седум заразени лица, а тимот со авион отпатувал за Торино каде во четврток ќе го одиграат мечот со Јувентус. Играчите на Наполи, Пјетро Зјелински, Амир Рахмани …

Повеќе »

(ФОТО) Ќе и ја исполнат ли желбата – Девојка со транспарент: „Роденден ми е. Сакам победа сакам дрес!“

Кој вели дека девојките не одат на стадион? Една девојка напишала транспарент- „Сакам победа, сакам дрес“! View this post on Instagram A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) И, се чини, барем според почетокот, желбата ќе и биде исполента бидејќи Алиоски даде гол и Македонија води со 1:0. Одиме понатаму …

Повеќе »

БРАВО ДЕЧКИ – ТАКА СЕ БРАНИ ДРЕСОТ НА МАКЕДОНИЈА: Убедлива победа на македонските фудбалери во Ереван!

Македонија ја надигра Ерменија и во мрежата им стави 5. гола… Македонските фудбалери беа како добро „подмачкана екипа“ која знаеше што сака – ПОБЕДА! – и го оствари тоа. Иако можеби домаќините на полувремето малку и се надеваа на поповолен резултат сепак нашите момчиња беа убедливи и натпреварот го завршија …

Повеќе »

ИСЧЕЗНАЛ РОМАНСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ: Се задолжил кај лихвари, па немал да враќа

НЕРЕАЛНИ вести доаѓаат од Романија. Поранешниот репрезентативец Банел Николица исчезнал и му се губи секаква трага, јавуваат локалните медиуми. Наводно, Николица морал да ја напушти Романија, а тамошните медиуми напоменуваат дека се сокрил од Лихварите откако му позајмиле 100.000 евра кои не можел да им ги врати. Поранешниот фудбалер на …

Повеќе »