Tag Archives: дожд

Какво време не очекува за викендот?

 Метеоролозите најавуваат зголемување на облачноста и доаѓање на облачна маса од северозапад. Сето ова е поради еден фронтален систем кој се спушта од северозапад и ќе ја зафати нашата државава.Овој фронтален систем денес (03.11.2017) во вечерните часови и во текот на ноќта кон сабота како и во сабота наутро ќе …

Повеќе »

Дожд и силен ветер, понесете чадор и облечете се топло

Времето денеска претпладне ќе биде претежно облачно, студено и ветровито со повремен локален дожд, особено во западните и југозападните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува повремено засилен северен ветер, особено долж Повардарието и на исток каде на моменти ќе достигнува брзина …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов и во почетокот на новата недела?

Во текот на денешниот ден времето во државава сеуште ќе биде променливо облачно и ветровито односно ќе дува засилен ветер од северен правец а ќе има услови и за повремен локален слаб дожд. Максималната температура на воздухот ќе се искачи во интервалот од 21. до 29. степени. Најновите  анализи покажуваат …

Повеќе »

Никаде без чадор: Кон Македонија доаѓа нов влажен бран

До петок ќе се задржи променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд, особено на југот. Во петок врнежите ќе бидат полокализирани. Во сабота се уште на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Во недела и понеделник ќе биде претежно сончево и малку потопло преку …

Повеќе »

(ФОТО) Ништо не ја сопре Сара Мејс да полета!

И’ покрај дождот Сара полета во вселената со својот бенд! Сара Мејс покрај временските неприлики во Скопје создаде прекрасна атмосфера за сите љубители на музиката. Поради дождот Сара Мејс и нејзиниот бенд акустично го изведoa проектот „Floating through space“ и им ја исполнија желбата на сите кои беа на платото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Страшно невреме во Задар: Градот под вода, поплавени улиците, подруми, болница, шопинг центар…

Силно невреме утрово го погодило Задар, Хрватска. Како што јавуваат локалните медиуми, градот е во хаос, некои училишта ја откажале наставата, а делови од градот се без струја. Поплавени се патишта и подруми. “Центарот на цивилната заштита на Град Задар, донесе одлука да ја одложи наставата во попладневната смена во сите …

Повеќе »