Tag Archives: брзо

(ВИДЕО+Рецепт) Вечерно дружење со омилената серија и омилените солени мафини!

Има ли подобро нешто од вечер поминатa во домашен амбиент со нов филм или нова епизода од омилената серија?! Ако немате листа со филмски наслови што ја дополнувате со препораки од пријателите, би можеле да ви го олесниме изборот со неколку тематски предлози. Можете, на пример, да одберете филм со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бурек пита без кори

Вака подготвената бурек пита е многу вкусна, а што е најважно, исклучително брзо и лесно се подготвува. Одлична е за ненадејни гости, а со салата може да биде и добр предлог за брз ручек или вечера.Можете да послужите топло, но со еднаков вкус е и кога е ладно. Потребно е: …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос бајадера

Состојки: 300 г. шеќер 200 мл. вода 250 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 100 г. кокосово брашно Глазур: 100 г. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка:шеќерот и водата ставете ги во соодветен сад и штом ќе зоврие оставете да вари 3 – 4 минути. Додајте го маргаринот, измешајте да …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Чоколадни гнезда

Ако сакате да изненадите но и воодушевувате подгответе ги овие чоколадни гнезда кои се подготвуваат брзо а имаат посебен вкус. Состојки: 200 г. шеќер 100 г. чоколадо за готвење 100 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 200 г. кокосово брашно 200 мл. вода 150 г. чоколаден крем (еурокрем) Подготовка: во …

Повеќе »