Tag Archives: брзо

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од еден сад: Десерт како сладолед – идеален за лето

Еве еден брз и непечен колач кој може да ви замени и сладолед… Состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од чоколадо 5 лажици шеќер (по вкус) 250 г путер или маргарин 300 г бисквити банани 250 г чоколадо за готвење 250 мл слатка павлака Подготовката е многу едноставна а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лазања од тиган: Готова за 30. минути!

Нашиот предлог за утрешниот брз ручек е лазања од тиган… Состојки за 4 лица: 250 грама свежи тестенини за лазања; 600 мл сос од домати; 300 грама моцарела или друго сирење; 25 грама рендано сирење (пармезан); 1 чешне лук, малку маслиново масло, малку сол, босилек, бибер. Подготовка: Истурете малку маслиново …

Повеќе »

(Рецепт) Тоа мора да се проба: Брза „макси“ палачинка од рерна

Нема кој не сака палачинки, но оние големите, „макси“, кои се подготвуваат во рерна се некако повкусни – можеби и’ бидејќи не се пржат една по една…Туку онака големи и завиткани наликуваат на ролат… Состојки: 2 јајца 2 лажици шеќер малку сол, помеѓу прсти 120 г меко брашно 50 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАКТИЧНО – Најжествени летни фризури: Изгледаат феноменално, а се прават за помалку до 10. минути!

Сите ги сакаме летото и сонцето, но косата трпи големи последици. Во наредните месеци, добро би било да се користат помалку зацврстувачи на косата или какви било апарати што дополнително и непотребно ја оштетуваат. Тоа е причината зошто најдобрата опција е интересна фризура. Најдовме 10. феноменални фризури кои се прават …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз ручек за сладокусци!

За ручек ви предлагаме необично и нестандардно јадење од компири и пилешко бело месо, јадење кое се подготвува едноставно а освојува со вкусот… Состојки: 1 кг компири 1 лажичка сув зачин 100 г мајонез 2 – 3 лажици кечап 1 лажица сенф 500 г пилешко бело месо 3 лажици масло …

Повеќе »

(ФОТО) Печени пиперки полнети со сирење: Вистински оброк за претстојните летни денови!

Оваа божествена летна комбинација на вкусови ќе ве освои „на прв залак“… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 500 г урда, без вода 2 – 3 лажички пармезан зачински треки по желба – босилок, копар, рузмарин 2 чене алук сол, по вкус 2 – 3 лажички маслиново масло Подготовка: убаво …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и вкусно: Колач од кокос без печење

Доволно е да се лади еден час, а кој сака може да го остави и преку ноќ во фрижидер. Состојки за подлога: 300 г мелени бисквити 200 г рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Фил: 500 мл млеко 1 кесичка ванилин шеќер 80 г гриз 50 г шеќер 200 …

Повеќе »