Tag Archives: архитектура

(ФОТО) На Гугл напишете „казахстанска архитектура“ и гледајте ЧУДО!

На што ви асоцира Казахстан? Дали е тоа модерна и футуристичка архитектура? Ние дури и не размислувавме за тоа. Кога ќе напишете „казахстанска архитектура“ во пребарувањето на Google, веднаш штом ќе кликнете на „enter“, ќе видите слики од модерни згради кои изгледаат како да испаднале од филм чие дејство се …

Повеќе »

(ФОТО) Најдоброто место за живот во Италија: Град скриен меѓу 3. езера

Италијанското гратче кое што е сместено во сенката на Верона и други туристички атракции, предизвикува восхит уште на прв поглед. Така е поради езерата со кои што е опкружено, но и поради прекрасната архитектура со која што изобилува.А, ако загребете под површината ќе наидете на жители како од некој филм …

Повеќе »

(ФОТО) Чудесно италијанско гратче кое настанало како измама на милениумот

Ако патот ве однесе до јужна Италија, до регионот на Пулј чиј главен град е Бари, и прашате некој од локалното население што прво да посетите – голема е шансата да ве испратат во Алберобело. Заштитен знак на овој град се таканаречените скапани куќи кои датираат од 17. век, а …

Повеќе »

(ФОТО) СВЕТСКО ЧУДО – РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА НА ИЗГРАДБАТА НА СВЕТИОТ ГРАД НА ИНКИТЕ: Мачу Пикчу е на висина од 2.400 метри среде прашума и на провалија!

Ова е причината зошто е избрано ова место! Мачу Пикчу, едно од новите Седум чуда на светот, не престанува да го фасцинира современиот свет, а неговата најголема мистерија – зошто Инките го изградиле својот свет град на толку недостапно место – конечно е разрешена. Градот, кој беше заборавен во прашумата …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Квадрат“: Архитект Пако Радивановиќ открива: Како треба да изгледаат работните простории?

Во новиот „Квадрат“ ќе гледате: – Архитект Пако Радовановиќ ви ги открива тајните на добро уредените канцеларии и ве запознава со своите работни простории – Како со ова се справуваат моќните светски компании – Каков материјал да одберете за каков мебел ви открива архитект Горан Ваљаков – Доза инспирација Недела, …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Квадрат“:Како да ги примените популарните стилови во вашиот простор?

Во ова издание на „Квадрат“ зборуваме за: – Минималистички стил на уредување и освелување – Скандинавски стил и се што треба да знаете на оваа тема – Најпопуларните стилови применети на дело Оваа недела во 11:30 на Алфа

Повеќе »

(ФОТО) Убава и паметна: Откриваме која е Нери Оксман, убавицата која го „заведе“ Бред Пит и ја замени Ангелина Џоли!

Откако се дознало дека Бред Пит, после крахот на бракот со Ангелина Џоли, повторно пронашол среќа, овојпат не со колешка глумица, туку во уметничка и професорка од угледен факултет, сите ги интересира една работа – која е Нери Оксман и’ како и успеало да заведе еден од најпосакуваните холивудски глумци. …

Повеќе »

(ФОТО) Балкански Париз: Oтпатувајте во метрополата во којашто во строгиот центар може да изнајмите стан за само 250 денари по лице!

На AirBnB може да пронајдете стан во центарот на градот за 4 лица за само дваесетина евра по ноќевање, па така, наместо една недела на море, тука за своите пари ќе може да уживате пет пати подолго, а и пивото е евтино! Деновите кога Букурешт беше познат уште и како …

Повеќе »