Споменар со Иван Димишков-Димиш

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени …

 

Денес ви го презентираме „споменарот“ на нашиот млад артист Иван Димишков-Димиш. Својот соло проект Димиш го започнува во 2019-та година. Неговото последно шесто ЕП насловено како „22“ излезе на 6 ноември 2023 година. Тој е креативен, продуктивен млад артист, а неговите настапи се енергични и уникатни. Учествувал на многу фестивали како: Андерфест, Д Фестивал, Звукот на Скопје, Земјотрес и други. Уживајте во неговиот споменар.

 


 1. Во колку часот се будиш?
 • Најчесто во 10, но некогаш и порано.

 

 1. Кој ти е прекар?
 • Димиш.

 


 1. Што си во хороскоп?
 • Скорпија.

 

 1. Кој ти е омилен пијалак?
 • Планински чај, па и кока-кола.

 


 1. Која ти е омилена боја?
 • Неколку се: Црвена, црна (не е боја, но ајде и таа ќе ја кажам), зелена.

 

 1. Кое ти е омилено јадење?
 • Los Pollos врап и помфрит од „Baking Bread“.

 

 1. Која ти е омилена книга?
 • „The Subtle Art of Not Giving a Fuck“ од Марк Менсон.

 

 1. Кој ти е омилен филм/серија?
 • Омилени филмови „Maze Runner“ и „Spider-Man 2 (2004)“, омилена серија „The Blacklist“.

 

 1. Кој ти е омилен спорт?
 • Немам, не сум по спортот.

 

 1. Што знаеш најубаво да зготвиш?
 • Пица, можеби? Не знам баш да готвам…

 

 1. Кое е твоето омилено годишно време?
 • Есен.

 

 1. Со кого сакаш да снимиш дует?
 • Со многу луѓе. Дени Крстев од „Фонија/My Tear/21 век“; Fitz од „Новиот почеток“; „KoiKoi“. Сигурно има уште, во овој момент овие ми текнаа.

 

 1. Која е твоја најдобра и најлоша особина?
 • Најдобра… Паа, тоа што секогаш гледам да сум смирен, да не дозволувам да се нервирам за глупости и тоа да ги ислушам луѓето сѐ што имаат да кажат. Најлоша е тоа што сум спор и често знам да доцнам некаде.

 

 1. Кој е твоја омилена македонска песна?
 • Мартина Блажеска – Розеби неба!

 

 1. Омилен пејач/ка, група (македонски)
 • Пејачка Ана Петановска, а омилена група „Фонија“.

 

 1. Најубаво место што си го посетил
 • Сите места во Турција каде што сум бил (Сиде, Белек, Кемер, Аланија).

 

 1. Како се викаше првата ваша девојка/дечко?
 • Анастасија.

 

 1. Со кого го пиеш утринското кафе?
 • Не пијам кафе.

 

 1. Кој е твојот омилен музички македонски албум?
 • Фонија – Мојот пекол

 

 1. Кој е твојот омилен глумец/ца од Македонија?
 • Од постарите Атанас Атанасовски а од помладите Гоце Андонов и Мартин Ѓоргоски

Подолу погледнете го видеото за песната „Црвена кошула“ од неговото најново ЕП „22“

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Две нови премиери за филмот “М” во Северна Америка

Македонскиот филм “М” на режисерот Вардан Тозија го продолжува прикажувањето на северноамеиканскиот континент, овојпат во …