ПРОГНОЗИ НА СЗО ЗА 2021. ГОДИНА: Ево шта можеме да очекуваме кога станува збор за пандемијата!

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, предупреди дека ќе има застои и нови предизвици во новата година, повикувајќи да се интензивираат напорите за да се обезбеди откривање на нови варијанти на вирусот корона.
Говорејќи на онлајн прес-конференција во Женева, Тедрос предупреди дека ќе има назадувања и нови предизвици во новата година, повикувајќи се на појава на нови видови на корона ворис, но апелираше да им се даде помош на луѓето на кои им е тешко да продолжат со борбите,затоа што им е доста од пандемијата.
Тој додаде дека СЗО тесно соработува со научници ширум светот за подобро разбирање на промените во вирусот и нивното влијание.
Во таа смисла, Тедрос ја истакна важноста од зголемување на капацитетот за геномско секвенционирање низ целиот свет, како и споделување информации со Агенцијата за здравство на ООН и други земји.
Нов вид на коронавирус, кој е откриен во Велика Британија и Јужна Африка и изгледа позаразен, предизвика загриженост низ целиот свет и доведе до воведување на нови ограничувања за патувања овој месец.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на романот „Победникот беше таа“ од Викторија Костадиновска

Вечерва во Збор Книжарница-кафе во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе биде промовиран првиот …