Применете ги советите на ГУРУ: Десет СОВЕТИ кои можат веднаш да ви го променат животот

Десет едноставни и моќни пораки за љубовта, парите и среќата! Вреди да се запамети!
Познатиот мистик, гуру и автор на книги за саморазвивање, Ошо, зад себе оставил бројни пораки, совети и упатства за среќен живот. Без разлика на парите, материјалното, околностите, местото на живеење, емотивниот статус, на крајот се’ се сведува на среќа – таа нè води. Сепак, треба да се сфати дека среќата е во сегашниот момент, без разлика на околностите!

Еве 10 совети на Ошо кои можат да ви го променат животот:
1. „Луѓето сè сфаќаат толку сериозно што тоа им станува товар. Научете повеќе да се смеете“.


2. „Секоја акција води до моментален резултат. Бидете внимателни и внимавајте. Зрел човек е оној кој се пронашол себеси, кој одредил што е добро за него, а што е лошо, добро и лошо. Тој самиот го направил тоа, па затоа тој е во огромни предности во однос на оние кои немаат мислење“.

3. “Желбата да се биде необичен е најчеста желба. Но да се опуштите и да бидете обични е навистина необично”.


4. „Прво слушајте се себе. Научете да уживате во своето друштво. Станете толку среќни што веќе не ви е гајле дали некој ќе ви дојде или не. Веќе сте исполнети. Само со таков став може да започне врска“.

5. „Ако си богат, не размислувај за тоа, ако си сиромашен, не ја сфаќај сериозно својата сиромаштија. Ако можеш да живееш во светот, сеќавајќи се дека светот е само претстава, ќе бидеш слободен, нема да ве допре страдањето. Страдањето доаѓа само од сериозниот став кон животот. Почнете да го третирате животот како игра, уживајте во неа“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …