Tag Archives: менување

Адвокатка за развод ја открила најчеста причина поради која се распаѓаат браковите

Британската адвокатка за развод, која е позната и како „дива за разводи“, Ајеша Вардаг, објаснила кои според неа се најчестите проблеми во бракот за кои паровите бараат нејзини услуги. Таа вели дека се’ повеќе луѓе се разведуваат поради несмасност со технологијата, бидејќи нивните партнери наоѓаат пораки, фотографии или апликации на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИКОНА НА СВОЈАТА ГЕНЕРАЦИЈА – Триесет години кариера за 30 секунди: Како изгледала Моника Белучи низ децениите

Моника Белучи важи за една од најубавите актерки, а долгогодишната кариера ја започна како модел, по што се прослави како актерка. Покрај убавиот изглед и неодоливиот шарм, неа ја краси и ‘ne sais quoi’ -‘тоа нешто’, бидејќи изгледа дека нејзиниот изглед и енергија ги привлекува сите. Кариерата ја започна со …

Повеќе »

Најлошата храна што можете да ја јадете ако имате висок крвен притисок

Отприлика секој трет човек во светот страда од висок крвен притисок, а многумина тоа не го ни знаат. Симптомите на таканаречениот тивок убиец често се невидливи, иако високиот крвен притисок го зголемува ризикот од мозочен удар, срцев удар, срцеви заболувања, болести на бубрезите, па дури и васкуларна деменција. Затоа е …

Повеќе »

Потресни исповеди на деца: „Посакувам на родителите да им бев важен како нивниот мобилен телефон“

ВАШАТА зависност од телефон ги трауматизира вашите деца, вели советничката за траума Кортни. Таа сподели потресни коментари од децата на TikTok кои ја покажуваат катастрофалната емоционална загуба на родителите опседнати со телефони. Едно шестгодишно дете рекло дека се чувствува помалку важно од мобилните телефони на неговите родители. Посакувам да им …

Повеќе »

8 ЅВЕЗДИ БЕЗ СРАМ ОТКРИЛЕ СО КОЛКУ ЛУЃЕ ИМАЛЕ СЕ*С: Некои се фалат и со неколку илјади партнери, а ТОЈ е рекордер

Иако сексот за многумина е табу тема, овие познати личности без никакво двоумење проговориле за тоа. Многумина спиеле со повеќе од 2000 луѓе, некои заштитени, додека други без ниту малку двоумење. Имало и абортуси, но немало каење… Она што се случува во спалната соба обично останува таму, но тоа не …

Повеќе »

Ова се знаци за узбуна: Навиките што ги носиме од токсичните врски ги уништуваат новите врски

Сите ние барем еднаш во животот сме имале „токсична врска“ – иако тоа искуство ни послужило да научиме многу од тоа, исто така довело до развој на одредени обрасци на однесување кои немаат место во здравите меѓучовечки односи. Од сомнеж и недоверба, до лоша комуникација и функционирање според системот „око …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прекрасна, но опасна: Грчката плажа која за малку ќе ги чинеше живот тројца македонски туристи

Изминатиов викенд го одбележа веста дека тројца македонски туристи исчезнале во разбрануваното море кај Посиди на Халкидики по роденденска прослава. Оттогаш двајца се спасени, додека по третиот се уште се трага. Министерството за надворешни работи на Македонија соопшти дека состојбата на двајцата граѓани кои вчера и завчера беа извлечени од …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧНО ИМЕ – Луѓето не веруваат какво име му дале родителите на својот син: Кутрото дете мора да живее со тоа!

За секој родител неговото дете е посебно, па многу месеци смислува име за синот или ќерката. И додека некои се одлучуваат за популарни или традиционални имиња, други сакаат нивното дете да носи име кое е уникатно и посебно. Сепак, треба да се биде внимателен и да не се претера бидејќи …

Повеќе »

Доколку сакате да го забавите стареењето, експертите велат дека треба да се откажете од овие навики

ЕДНА студија на Харвард сугерира дека поголемото внесување на овошје и зеленчук е поврзано со помала смртност, но има некои навики кои го прават токму спротивното, а го поттикнуваат вашето стареење. Наместо да го бркате еликсирот на младоста, би било добро да внимавате на практикување на некои навики кои би …

Повеќе »