ПОЧИНАЛ НОРМ МЕКДОНАЛД: Легендарниот комичар ја загубил битката со ракот

ЛЕГЕНДАРНИОТ стенд-ап комичар Норм Мекдоналд починал вчера на 61-годишна возраст по долга борба со ракот, пишува Deadline.
Според неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хекстра, тој се борел со ракот девет години.
– Тој беше горд на своите шеги, и никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на тоа како го гледаат публиката или неговите најблиски. Ужасно ќе ни недостига – рекла таа.
Мекдоналдс не беше вклучен само во стенд -ап комедија – глумеше во филмови, а ја напиша и книгата „Врз основа на вистинска приказна – Не се мемоари“. Познатите личности честопати зборуваа за него дека тој е еден од најчитаните и најпаметните луѓе во Холивуд.


Со години имал проблеми со коцкањето, па дури и двапати целосно банкротирал, за што често зборувал како гостин на телевизија.
Од 1993. до 1998. година, тој го уредуваше „Weekend Update“, дел од популарното шоу „Saturday Night Live“, каде што на шега и без влакна на јазикот се занимаваше со актуелните настани.
Токму затоа, наводно, добил отказ. Со месеци, тој безмилосно го коментирал судењето на О.Џ. Симпсон, познат спортист кој ладнокрвно ги уби сопругата и нејзиниот љубовник. Она што Норм не го знаел е дека Симпсон бил пријател со Дон Олмаер, претседателот на телевизиската мрежа Ен-Би-Си за Западниот брег, кој го отпуштил.


Норм Мекдоналд од 2013. година бил домаќин на видео подкастот „Norm Mekdonald Lajv“, каде што му помагал младиот комичар Адам Игет, кој честопати бил главна цел на шегите на Норм и предмет на потсмев на познатите гости, вклучувајќи ги Фред Столер, Лари Кинг, Били Боб Торнтон, Тим Ален и многу други.


Сметал дека нема тема што е недопирлива за комедија – без разлика дали станува збор за рак, кој на крајот го уби, терористичкиот напад на 11. септември, Хилари Клинтон или спонзорите кои го финансираа неговото шоу.
Комичарот Ник Мален, од подкастот „Кам Таун“, можеби најдобро го опишал Норм, велејќи во една прилика дека тој е „совеста што модерната комедија одамна ја загуби“, бидејќи никогаш не се грижел за политичката коректност или дали ќе навреди некого, тој само сакал да ги насмее луѓето.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …