Починал Кале Дијамант, учесник во серијалот „Никогаш не е доцна“

Пејачот Станоје Становиќ, попознат како Кале Дијамант, инаку победник во првата сезона на шоуто „Никогаш не е доцна“, починал на 54-годишна возраст.
Безживотното тело на пејачот утрово го пронашле членовите на неговото семејство, во неговиот стан во Германија. Причината за смртта сè уште не е официјално позната, но како што се сомнева семејството, тој најверојатно починал како резултат на срцев удар, пишува Гранд онлајн.
https://grand.online/nikad-nije-kasno/news/umro-kale-dijamant
Последните денови од животот ги поминал во Дизелдорф и немало индиции дека неговата здравствена состојба е загрозена. Но, бидејќи тој не одговарал на телефонот претходните два дена, неговото семејство синоќа упаднало во станот и можело само да ја констатира смртта.
„Нашиот и вашиот крал на народната музика почина. Остануваш засекогаш во нашето срце, сè уште си жив за нас. Најдобар татко, најдобар дедо и нашата најголема sвезда, почивај во мир. Те сакаат твоите ќерки, сопруга и внуци“, се наведува во соопштението на семејството Станковиќ на неговиот официјален профил на Фејсбук.


Да потсетиме, Кале Дијамант е роден во Обреновац. Љубовта кон музиката ја покажал уште од најраното детство, а во осумдесеттите започнал да работи во белградски клубови и сплавови. Тој честопати истакнувал дека неговиот пат е трнлив, а по Белград и Виена, тој решил да ја испроба среќата во Германија, па во 1991. година се преселил во Дизелдорф, каде се обидле да гради кариера.

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден пред 23 години се збогувавме од нашиот истакнат актер Јосиф Јосифовски

Јосиф Јосифовски бил роден во Велес на 29 август 1927 година. Актер кој долги години …