ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИТЕ ПАСОШИ ВО СВЕТОТ: Европа доминира, еве каде е Македонија а каде останатите земји од бивша Југославија!

Лондонската фирма за советување за државјанство и престој Henley & Partners објавила ревидирана листа на најмоќните пасоши во светот.
Последниот извештај на Henley покажува дека глобалниот јаз во слободата на патување никогаш не бил поголем.
Таканаречениот индекс на Henley пасош е базиран на податоци дадени од Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА), која редовно ги следи најдобрите светски пасоши од 2006. година.
Нивното рангирање на „јачината“ на пасошот се мери врз основа на тоа во колку земји во светот неговите сопственици можат да патуваат без виза.
Компанијата, пишува Си-Ен-Ен, наведе дека зголемувањето на забраните за патување поради пандемијата на корона, резултираше со најголем јаз во глобалната мобилност во 16-годишната историја на индексот.
Бидејќи при креирањето на новата листа не беа земени предвид привремените ограничувања, сопствениците на најмоќните пасоши – Јапонија и Сингапур, барем во теорија, можат да патуваат без визи во 192. земји во светот.


Тоа е за 166. повеќе дестинации од Авганистанците кои се на дното на листата и кои можат да влезат само во 26 земји без виза.
Хрватскиот пасош е на 18 -то место, словенечкиот на 11 -то место, српскиот на 39. место, црногорскиот на 48 -то место, босанскиот на 54 -то место и македонскиот на 47 -то место на листата.
Најмоќните пасоши во 2021 година се: 1. Јапонија, Сингапур (192 дестинации), 2. Германија, Јужна Кореја (190), 3. Финска, Италија, Луксембург, Шпанија (189), 4. Австрија, Данска (188), 5. Франција, Ирска, Холандија, Португалија, Шведска (187), 6. Белгија, Нов Зеланд, Швајцарија (186), 7. Чешка, Грција, Малта, Норвешка, Обединетото Кралство, САД (185), 8. Австралија, Канада (184), 9. Унгарија (183), 10. Литванија, Полска, Словачка (182)
Најлоши пасоши: 109. Северна Кореја (39 дестинации), 110. Непал и палестински територии (37), 111. Сомалија (34) 112. Јемен (33), 113. Пакистан (31), 114. Сирија (29), 115. Ирак (28), 116. Авганистан (26).
Индексот Henley за пасоши е еден од неколкуте индекси создадени од финансиски компании за рангирање на глобалните пасоши според пристапот што им го даваат на своите граѓани. Опфаќа 227 дестинации за патување.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈГОЛЕМИ МАНИПУЛАТОРИ НА ХОРОСКОПОТ: 3 знаци кои можат да ве измамат без да сфатите

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …