Tag Archives: патувања

(ВИДЕО+ФОТО) Како трајно ја оставивме работата за да живееме во кампер!

Животот на тркала на еден пар им изгледал доста интересен, поточно толку интересен што купиле старо комбе за испорака, го претвориле во удобен кампер, ја оставиле постојана работа и заминале на патување во Европа. Кејтлин Грин (30) претходно била социјален работник за заштита на децата, додека нејзиното момче Том бил …

Повеќе »

(ФОТО) Невиден луксуз: Ѕирнете во авионот со кој, повремено, патува Новак Ѓоковиќ

Еден авион од флотата „Air Serbia“ го доби името на Новак Ѓоковиќ. Сепак, најдобриот тенисер на денешницата нема приватен авион, иако лесно можел да купи. Очигледно му е полесно да изнајми авион кога патува некаде подалеку, па со години е клиент на компанијата „NetJets“ која му обезбедува посебен „превоз“. Впрочем, …

Повеќе »

(ФОТО) Најсигурни дестинации на новата корона карта

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во четврток ја објавува најважната карта на коронавирус во Европската унија. Според оваа карта, членките на ЕУ усвојуваат мерки и ги одредуваат правилата за влез од одредена земја точно според бојата што таа земја ја има на оваа карта. Боите за …

Повеќе »

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИТЕ ПАСОШИ ВО СВЕТОТ: Европа доминира, еве каде е Македонија а каде останатите земји од бивша Југославија!

Лондонската фирма за советување за државјанство и престој Henley & Partners објавила ревидирана листа на најмоќните пасоши во светот. Последниот извештај на Henley покажува дека глобалниот јаз во слободата на патување никогаш не бил поголем. Таканаречениот индекс на Henley пасош е базиран на податоци дадени од Меѓународната асоцијација за воздушен …

Повеќе »

Португалка земала пари од фудбалерите, Кристијано бил оштетен за повеќе од 250.000 фунти

Жена која работи како туристички агент оштетила познати фудбалери и менаџери, а најлошо, меѓу нив, поминал Кристијано Роналдо. Марија Силва, 53-годишна Португалка која работи како туристички агент, била осудена на четири години условна казна и отштета за измама, а една од жртвите во постапката е Кристијано Роналдо, пренесуваат англиските медиуми. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Патувањата нè збогатуваат, а во земјава има толку многу места кои не сме ги виделе!

Патувањата нè збогатуваат, а во земјава има толку многу места кои не сме ги виделе! Сеќавањата од патувањата се вистински извор на среќа, искуство кое ќе остане со нас целиот живот. Краткотрајната дисконектираност од нашата нормална средина на која веќе сме се адаптирале е одличен начин за креирање среќни и …

Повеќе »

Кои земји од ЕУ прифаќаат вакцинирани патници?

Дигиталните пасоши на ЕУ требаше да се применат од 1. јули за да се олесни патувањето во Европската унија. Сепак, засега сè уште има ограничувања, бидејќи земјите-членки применуваат различни политики. Бидејќи ситуацијата варира од земја до земја, еве ја дистрибуцијата на некои правила – и исклучоци за вакцинирани патници низ …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Дејан Иванов – Маргуш: „Македонија е убава земја и тука има нови предели што не се истражени, па со ковидов имав можност да си ја истражувам и да добијам нови инспирации“

„Дејан Иванов – Маргуш како ликовен уметник не е фигуративен исто и како и неговиот ликовен свет. Тој е апстрактен и неговата експресија е речиси целосно одраз на спонтан несвесен ониризам на битието. Овој наш сликар повеќе сака да насетува отколку да дефинира. На свој начин ониризмот како специфичен слој …

Повеќе »

Европската комисија одлучила: На вакцинираните им е дозволено патувањето!

Европската комисија денес издала препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани и на оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања. „Покрај тоа, Комисијата предлага да се подигне прагот за влегување на земјите во списокот од кои …

Повеќе »