КОВИД-19: Уште две европски земји вовеле строги мерки против ширење на вирусот

Бројни европски земји воведоа нови мерки бидејќи континентот се справува со втор бран на коронавирус
Уште две европски земји, Австрија и Португалија, најавија нови ограничувања во обид да се спречи ширењето на коронавирусот, пишува Би-Би-Си.
Во Австрија, ограничувањата вклучуваат полициски час од 20. до 06. часот наутро. Кафулињата и рестораните ќе бидат само за „земање“ нарачки.
Португалските мерки опфаќаат 70 проценти од земјата. Луѓето ќе мора да останат дома, освен за работа, училиште или основни работи.
Бројни европски земји воведоа нови мерки бидејќи континентот се справува со втор бран на коронавирус.


Франција воведе нови мерки во петокот, а во саботата, премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, објави четиринеделна блокада на Англија, односно до 2. декември. Строги мерки беа воведени од Германија, како и од други земји.
Во петокот, Австрија забележа рекордни 5.627 инфекции, нешто под нивото од 6.000 за кои владата тврди дека ќе ги надмине болничките капацитети. Податоците беа малку пониски во саботата со 5.349 инфекции.
Ограничувањата во Австрија ќе стапат на сила во вторник и ќе траат до крајот на ноември. Гимназиите и музеите ќе бидат затворени, но продавниците ќе останат отворени.
Ќе работат и градинки и основни училишта, додека средните училишта и факултетите ќе преминат на онлајн настава.
„Ние не ја донесуваме оваа одлука лесно, но таа е неопходна“, рекол канцеларот Себастијан Курц.
Од друга страна, португалскиот премиер Антонио Коста рече: „Ако ништо не се стори, ширењето на вирусот ќе не доведе до колапс на здравствениот систем“.


 

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 29.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Овенот денес би можел да очекува некои важни промени поврзани со планирањето на …