Tag Archives: португалија

СП ВО КАТАР – Србија денеска натпревар кој мора да го добие, Бразил ослабен против Швајцарија

Со денешните четири натпревари завршува второто коло од групната фаза на Мундијалот, а најголемо внимание кај нас привлекува дуелот меѓу Камерун и Србија, кој го отвора распоредот веќе од 11. часот. Пресметката во оваа игра е кристално јасна. Двете селекции претрпеа порази во првото коло од Швајцарија и Бразил и …

Повеќе »

КАТАР – ЧЕТИРИ СРЕДБИ: Денеска завршува првото коло на Мундијалот, уживање на денот е дуелот меѓу Србија и Бразил

Со натпреварите во групите Г и Х денеска завршува првото коло на Светското првенство во Катар, а дефинитивно најинтересен е оној меѓу Србија и Бразил со кој ќе биде затворена оваа рунда.Првиот натпревар на денот во 11. часот на стадионот „Ал Џануб“ во Ал Вакра е меѓу Швајцарија и Камерун …

Повеќе »

(ФОТО) КРИС Еванс (41) има нова љубов во животот. Имено, тој повеќе од една година е во врска со португалската актерка Алба Баптиста

Тие се вљубени и Крис никогаш не бил посреќен. Неговото семејство и пријателите ја обожаваат – изјавил за People извор близок на актерот. Алба (25) глумеше во филмот „Mrs. Harris Goes to Paris“, а минатата година ја доби наградата Shooting Star на Берлинскиот филмски фестивал. Оваа недела, Еванс беше прогласен …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОМЕНТ ЗА ПАМТЕЊЕ – Гол од 100 метри каков ретко се гледа: Големата радост траела само две минути!

Бразилскиот голман Артур Аугусто постигнал феноменален гол за својот тим „Феиренсе“ од гол на гол каков што ретко се гледа на фудбалските терени. На мечот од португалската втора лига меѓу „Феиренсе“ и „Мореиренсе“, Аугусто ја шутирал топката од шеснаесетникот, речиси од 100 метри, која паднала во незгоден лак пред противничкиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НА ФИЛМСКИ НАЧИН – Спортист како Супермен стигнал до победа, „се фрлил на глава“ и прв минал низ целта!

На атлетскиот шампионат на Португалија е видена малку неверојатна ситуација во која атлетичарот Жоао Витор Оливеира дошол до победата со тоа што „се фрлил на глава“ и стигнал до целта пред својот противник. Оливеира, претставник на популарниот локален клуб СЛ Бенфика, во финишот на трката се борел со Абдел Ларинага, …

Повеќе »

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ВО ГРЦИЈА: Заразениот пациент патувал во странство, хоспитализиран е

ГРЦИЈА го регистрираше првиот случај на инфекција со вирусот на мајмунска сипаница, покажуале првичните резултати на националната здравствена агенција EODY. Станува збор за пациент кој неодамна отпатувал во Португалија, пренесуваат агенциите. Пациентот е во болница и е во стабилна состојба, извести EODY. Од почетокот на мај, здравствените власти ширум светот …

Повеќе »

(ФОТО) Уште една победа на Игор Иџе Стефановски: „Ова е за мојата МАКЕДОНИЈА!“

Врвниот резултат на Стефановски овојпат во Португалија, нѐ прави сите горди, а неговиот успех во целокупната негова кариера е за восхит! Повторно победа и нов рекорд во група 3! Фото: Принтскрин/Facebook

Повеќе »

Атрактивни скриени дестинации за лето 2022

Што прво ви доаѓа на ум кога размислувате за тоа каде би сакале да го поминете летниот одмор? Дали се тоа бели песочни плажи и палми, тиркизно сини води или, пак, можеби локации со историски знаменитости? Нашата земја е полна со неверојатни места од кои ќе ви застане здивот. Но, …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските фудбалери со кренати глави се простија од СП: „Ова беше авантура во која никој не веруваше и јас сум горд сум на овој тим, на оваа екипа, зашто го шокиравме светот!“

Репрезентацијата на Португалија се пласираше на Светското првенство во Катар откако ги доби дополнителните квалификации против Македонија. Со двата гола на Бруно Фернандез, натпреварот во Порто заврши 2:0, што значи дека е прекината одлична серија на Македонија, но и дека Кристијано Роналдо и соиграчите ќе бидат учесници на Светското првенство. …

Повеќе »