ГОЛЕМ УСПЕХ – Австралија прв пат од јуни без нови случаи на корона вирус

Австралија во саботата немаше нови локални случаи на инфекција со коронавирус, што е многу важно во борбата на оваа земја против пандемијата на коронавирус.
Вчера беше прв ден од јуни во кој немаше нови случаи на коронавирус, а пред само неколку месеци Викторија прогласи „состојба на катастрофа“ откако 725. случаи на инфекција беа регистрирани за еден ден.
„Ова беше прв ден без пренесување коронавирус во заедницата од 9. јуни. Им благодарам на сите наши големи здравствени професионалци и австралискиот народ“, рече австралискиот министер за здравство, Грег Хант преку Твитер.
Мелбурн има два дена зад себе без нови локални случаи на коронавирус а токму овој град беше епицентарот на коронавирусот во Австралија.
Откако во вторникот беше укината 112-дневната строга блокада, Мелбурн забележа само седум нови локални случаи на инфекција со коронавирус.
Бројот на активни случаи на инфекција со коронавирус во државата Викторија, каде се наоѓа Мелбурн, е најмалку 20.300, но во последните 30. дена полека опаѓа. Пред денешното соопштение, од 13. октомври досега е потврден само едноцифрен број на новозаболени лица.
Властите ќе размислат за понатамошно ублажување на мерките доколку трендот продолжи во посакуваната насока.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …