Tag Archives: австрија

СМРТОНОСНИ ЗИМСКИ СПОРТОВИ: Осум лица загинале, за два дена, во три лавини што ја погодија Австрија

Осум лица загинаа за само два дена откако третата смртоносна лавина се случи во Австрија. Едно лице загинале, а четворица се повредени вчера во лавина во западна Австрија, еден ден откако уште две лавини усмртиле седум скијачи, пренесува лондонски „Гардијан“. Австриската телевизија ОРФ објавила дека лицето кое загинало во саботната …

Повеќе »

КОЈ ЌЕ ОДБИЕ ВАКЦИНА ПЛАЌА 3.600 ЕВРА: Казни за непочитување мерки во Австрија

ОТКАКО австриската влада најави дека ќе воведе задолжителна вакцинација, сега се познати казните за непочитување на новата обврска. Предлог-законот, на кој работи Министерството за здравство, предвидува лицата кои нема да ја почитуваат обврската за вакцинирање да бидат казнети со глоба до 3.600 евра за одбивање на првата доза и 1.450 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПАДНАЛА КАКО ПОКОСЕНА: На вонредната седница на австрискиот парламент било многу бурно

Вонредната седница на австрискиот парламент, посветена на кризата на владата предизвикана од започнувањето на истрагата против сега веќе поранешниот канцелар Себастијан Курц, била многу турбулентна. Пратеничката на опозициската Социјалдемократска партија на Австрија (СЈО) Ева Марија Холцлајтнер се онесвестила за време на нејзиниот говор. Колегите веднаш и притрчале на помош, и …

Повеќе »

Поради Балканци во бордел воведено вакцинирање

По вакцинацијата во црквите и џамиите, во Виена, наједноставниот начин за заштита од фаталниот исход на инфекцијата со коронавирус неодамна стана достапен во јавна куќа, наводно, поради мажи од други земји, особено од Балканот. Сакаме да потсетиме дека градот Виена порано овозможуваше вакцинација во катедралата Свети Стефан, џамии и храмови, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нови големи поплави во Германија и Австрија, поројот носел автомобили

ИСКЛУЧИТЕЛНО обилните дождови, кои паднаа повеќе од 100 литри на метар квадратен, предизвикаа поплави вчера во германската провинција Саској, на истокот од земјата. Поплавите ја погодија популарната туристичка област позната како Саска Швајцарија, ридско подрачје долж долината Елба кај Дрезден. Окружната администрација во текот на вечерта објави дека повеќе градови …

Повеќе »

Дежа ви: Доминација на Ферстапен на „Ред Бул рингот“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, дојде до својата трета победа во последните три недели откако славеше на Големата награда на Австрија, деветтата трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Холанѓанецот ја забележа својата петта победа оваа сезона на „Ред Бул Ринг“, „обоен“ во портокалова боја благодарение на неговите фанови, …

Повеќе »

За Ферстапен трета пол позиција по ред

Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред неделната трка за Големата награда на Австрија. Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред неделната трка за Големата награда на Австрија. За Ферстапен ова е трета врзана трка во која тој ќе стартува од пол-позицијата. Претходните две ги круниса со победи. …

Повеќе »

Пол позицијата во Австрија за Ферстапен

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција во трката за Големата награда на Стирија, која е на програмата во недела од 15 часот на патеката Ред Бул во Австрија. Холанѓанецот стигна до вториот последователен пол, и третиот во сезоната откако го постигна најдоброто време во квалификациите …

Повеќе »

Австријците подобри: Пораз на Македонците на историскиот натпревар!

Фудбалерите на Македонија претрпеа пораз на историскиот натпревар на големите натпреварувања, бидејќи Австрија беше подобра во првото коло од групата Ц на Европското првенство – 3:1 (1: 1). 🇦🇹 Austria claim their first ever EURO win; Gregoritsch nets 700th goal in finals history ✅🇲🇰 Goran Pandev nets first ever major …

Повеќе »