Tag Archives: германија

(ФОТО) Поранешен авганистански министер сега во Германија работи како доставувач

САЈЕД САДАТ бил министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија минатиот септември во потрага по подобра иднина. Сега е доставувач во Лајпциг. Тој признава дека некои негови блиски луѓе го критикувале дека земал таква работа откако работел во владата две години. Но, за него, вели …

Повеќе »

(ФОТО) Бебето родено на евакуацискиот лет од Авганистан добило име според американскиот авион

Бебето родено на американски воен лет за време на мисијата за евакуација од Авганистан беше именувано по тој авион. Девојчето е родено во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија и го добило името Reach по позивниот знак на леталото, рекол командантот на американските сили за Европа, Тод Волтерс, на брифингот …

Повеќе »

МОРБИДНО – Малечкиот Марк го извлекле од болница и го дале на чување на ПЕДОФИЛ: „Најлошо беше кога ќе одев да си легнам…“

Викањето и тепањето биле дел од нивната секојдневна рутина… Пред неколку децении, тие се бореа да го преживеат секој ден – сега треба да се мотивираат да живеат. Двајца Германци биле сместени во згрижувачко семејство кај познат педофил во Берлин, и ова се нивните срцепарателни признанија. Минатата година, извештајот на …

Повеќе »

(ФОТО) Авганистанката се породила во воен авион по слетувањето во американска база во Германија

Првите летови за евакуација од Кабул до американската база Рамштајн во Германија започнаа во петокот доцна навечер, а таму веќе пристигнаа повеќе од 2.000 бегалци. Авганистанка се породила во авион Американската војска објави на Твитер дека бремена жена од Аванистан, која била во транспортен авион, се породила веднаш по слетувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради кавга околу платата работник седнал во багер и урнал половина зграда

Наводниот спор за платите во југозападна Германија брзо прераснала во бизарна деструктивна кампања. Незадоволен градежен работник, познат само како Матија П, влегол во багерот и демолирал добар дел од фасадата на новоизградената зграда. Прозорците биле испукани, балконите срушени а делови од фасадата паднале од новоизградената зграда во градот Блумберг, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Германците одлучиле да ги климатизираат патиштата – откриле и зошто!

Германците работат на технологија што треба да обезбеди патишта без дупки. Сите знаеме дека поради температурни промени патиштата пукаат во лето. Во зима, тие се лизгави, а солта и плуговите не помагаат да се зачува површината. Појавата на пукнатини и дупки влијае на издржливоста на патиштата, но и на безбедноста …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новинарка на германски РТЛ се мачкала со кал и лажела дека му помага на градот после поплавите – Добила неочекувана казна!

Новинарка од германската РТЛ добила отказ откако известила за подрачјето погодено од поплавите. Имено, Сузана Охлен (39) се намачкала со кал пред да се вклучи во програмата и рекла дека помогнала во чистење на градот Бад Мунстерајфел, кој беше сериозно оштетен во поплавите што однесоа 128 животи во Германија. Hier …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поплава во Германија уништила многу нови „Ауди“ автомобили

Како последица од катастрофалните поплави што деновиве погодија делови од Германија, Белгија и други земји беа погодени и далони за продажба на автомобили. Водената буица однесе повеќе од 200 животи во регионот, а стотици луѓе се водат како исчезнати. Предизвиканата материјална штета се проценува на милијарди евра, а биле поплавени …

Повеќе »

СТАРИЦА (96) ПРЕД СУД ЗА МАЛОЛЕТНИЦИ – РАБОТЕЛА ВО ЛОГОРОТ ШТУТХОВ: Обвинета е за нацистички злосторства – како млада девојка помогнала во убиството на повеќе од 11.000 луѓе

96-годишна жена обвинета за нацистички злосторства за време на Втората светска војна ќе се појави пред судот за малолетници во септември, бидејќи за време на злосторството имала 18. години. Ирмгард Фурчнер е обвинета за помагање во убиството на 11.430 затвореници во концентрациониот логор Штутхов за време на Втората светска војна, …

Повеќе »