Tag Archives: германија

(ВИДЕО+ФОТО) ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА НА ПРИНЦОТ ФИЛИП: Тие имале посебно место на погребот – војводата инсистирал да бидат на присутни на последното испраќање бидејќи КРВТА НЕ Е ВОДА!

На списокот со 30 „избрани“ членови на семејството на кои им било дозволено да присуствуваат на погребот на принцот Филип, имало и тројца германски принцови, кои војводата ги избрал лично да ги претставуваат неговите роднини, со кои е во крвно сродство, на неговиот погреб. На таа, германската страна на неговото …

Повеќе »

Ангела Меркел денес ќе прими АстраЗенека вакцина

Бидејќи Меркел има над 60. години, таа е во возрасната група која ја прима вакцината АстраЗенека. Германската канцеларка Ангела Меркел во петок (денес) ќе ја прими првата вакцина против коронавирус, објави германскиот весник Welt.. Меркел ќе ја прими вакцината АстраЗенека, објави весникот, без да наведе конкретен извор. Бидејќи Меркел има …

Повеќе »

На Германците под 60. години по АстраЗенека втората доза ќе им се дава од друга вакцина – Пријавени се 42. случаи на тромбоза

Граѓаните на ГЕРМАНИЈА на возраст под 60. години, вакцинирани против ковид-19 со првата доза на АстраЗенека, ќе добијат вакцина Пфајзер или Модерна во втората доза, одлучиле во вторникот вечерта сојузните и регионалните министерства за здравство. На 30. март, Германија донесе одлука за ограничување на употребата на АстраЗенека за лица помлади …

Повеќе »

ГЕРМАНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРЕДЛОЖИЛА: Наместо втора доза на АстраЗенека на помладите од 60. години да им се дава mRNK вакцина

Германската комисија за вакцинација, позната како СТИКО, им препорачала на луѓето на возраст под 60. години, кои ја примиле првата доза на вакцина за коронавирус на Астразенека, да добијат „друг производ“ како втора доза. Во ажурираната препорака на својата веб-страница, СТИКО навел дека нема научни докази за безбедноста на мешаната …

Повеќе »

(ФОТО) Вернер по синоќешното неверојатно промашување доби македонска лична карта

МАКЕДОНИЈА синоќа во Дуизбург ја победи селекцијата на Германија со 2: 1, во рамките на 3. коло од групата Ј на квалификациите за СП. Македонците поведоа во 45. минута со голот на Пандев, домаќините израмнија во 63. гол на Гундоган од пенал, а победата за гостите ја донесе Елиф Елмас …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонските фудбалери со песна ја прославија победата против Германија!

Македонските фудбалери под извонредното водство на Игор Ангеловски во гости ја совладаа Германија со 2:1…Тоа беше натпревар во кој уживаа сите љубители на фудбалот без оглед од која земја се… Дури и коментаторот на Спорт клуб на моменти не можеше а да не ги прокоментира сите неправди кои судиите им …

Повеќе »

(ФОТО) Пандев повторно испиша историја: Тој е најстар фудбалер кој ѝ дал гол на Германија

Сега Пандев во Дуизбург ја шокираше Германија во судиското надополнување во првиот дел, за Германија да го запамети добро нашиот капитен, пишува порталот. Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, кој е рекордер по број на настапи и голови за нашата национална селекција, синоќа уште еднаш влезе во историјата и …

Повеќе »

Игор Ангеловски: „Не сме свесни што направивме, вие сте моите херои – Овие момци уште еднаш ја направија Македонија горда!“

„Никогаш не сме победиле репрезентација со толку титули. Среќен сум што работам со такви фудбалери, честитки до нив…“ Фудбалската репрезентација на Македонија забележа голем триумф на гости кај Германија а по натпреварот, селекторот Игор Ангеловски не го криеше задоволството и им честита на играчите за големиот подвиг на гостински терен. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАКВА НОЌ ДА СЕ БИДЕ МАКЕДОНЕЦ: Македонските фудбалери ја победија Германија и ни подарија најголема радост!

Фудбалската репрезентација на Македонија изигра неверојатно на гостувањето против Германија. Македонија победи со резултат од 2:1 и освои огромни бодови во квалификациите за СП 2022. Првиот гол го даде Горан Пандев, а вториот Елиф Елмас. Судијата беше гение – виде пенал каде што го нема за да Германија изедначи од …

Повеќе »